Εμφάνιση ενός μόνο μηνύματος
  #1  
Παλιά 26-05-10, 13:33
vouros Ο χρήστης vouros δεν είναι συνδεδεμένος
Member
 
Εγγραφή: 04-02-2007
Περιοχή: Ν. Φιλαδέλφεια
Μηνύματα: 116
Αποστολή μηνύματος μέσω MSN στον/στην vouros Send a message via Skype™ to vouros
Προεπιλογή Κυανοβακτήριο

το ενυδρειο μου είχε κυανοβακτηριο... Σαν μια λάθος κινηση κάθισα και ξέστισα όλο το ενυδρειο... Το καθαρισα... επλινα πετρες, ξυλα κτλ κτλ... Μετα από ενα διάστημα ξαναγέμισε πάλι... Δεν ήξερα τι να κανω.. Πήγα σε Petshop και μου είπαν ότι είναι άλγη... και πιθανόν έχω υψηλά νιτρικά η φωσφορικά εφόσον τις λάμπες δεν τις ανάβω πάνω απο 6 ώρες την ημέρα. Κάναμε τις απαραίτητες μετρήσεις στο ενυδρείο και όλες οι μετρήσεις ήταν μέσα στα φυσιολογικά όρια... και μου λενε ότι τελικά είναι κυανοβακτήριο έτσι όπως τους το περιέργαψα... όπως και το διασταύρωσα και στο ιντερνετ απο φωτογραφίες. Τέλος πάντων μου έδωσαν ένα φάρμακο που θα ακολουθούσα για μια εβδομάδα και αυτο θα το έδιωχνε. Το φάρμακο λέγεται Protalon-707. Ακολούθησα τις οδηγιες όπως έλεγε μέσα... Όντως σιγα σιγά άρχιζε να φεύγει... Σταδιακά σταμάτησε η αναπτυξη και μετα αρχιζε να υποχωρεί αλλα παρατήρησα ότι απο την στιγμή που σταματησα το φαρμακο.. μετά απο μερικές μέρες άρχισε να αναπτύσεται πάλι... Διάβασα κάποια άρθρα και αυτό που έλεγε ήταν να καθαρίσω όσο μπορώ με το χέρι... και να βάλω μια αεραντλία μέσα γιατι αποροφάει πολύ οξυγόνο και να σβήσω τα φώτα για καμιά εβδομάδα και να το καλύψω για να μην μπαινει φως... Όντως το έκανα και παρατηρησα ότι σχεδον έχει φυγει... Η εβδομαδα περνάει την παρασκευη όπου θα ξανα ανάψω τα φώτα. Αυτό που δεν ξέρω είναι το εξής.. Πως δημιούργειται αυτό... δηλαδή μήπως οταν σβήσω την αεραντλια και μπουν σε λειτουργια πάλι τα φώτα αρχίσει πάλι να δημιούργείται. Αυτο ξαφνικά δημιουργήθηκε. δεν είχα ποτέ πρόβλημα. Υπάρχει περίπτωση να φταίνε τα φώτα. Να τονίσω ότι τα φώτα δεν έχουν αλλαχτεί για πάνω από χρόνο. Όπως επίσης πλέον δεν έχω φυτά γτ είχαν πιασει ολα κυανο βακτήριο και είχαν γίνει ολα χάλια και τα εβγαλα... Επίσης έχουν πεθάνει σχεδόν όλα μου τα ψαρια.. Δεν ξέρω αν οφείλεται απο αυτό. Πάντως δεν φαίνοταν να έχουν κάποια αρρώστια γιατί δεν φαινόταν κάτι περιεργο πάνω τους... Σε κανένα από αυτα. Τώρα αυτή την στιγμή έχει μείνει ένα τιγράκι και δύο danio.
Οι μετρήσεις του ενυδρείου είναι οι εξής:
ΝΟ3: 10
ΝΟ2: 0
ΚΗ: 10°d
GH: >7°d
PH: 7,2
NH3/NH4: <0,01mg/lt
PO4: 0mg/lt
Απάντηση με παράθεση
 
Page generated in 0,01655 seconds with 11 queries