Εμφάνιση ενός μόνο μηνύματος
  #3  
Παλιά 07-07-19, 14:53
arion-p Ο χρήστης arion-p δεν είναι συνδεδεμένος
Member
 
Εγγραφή: 08-05-2013
Περιοχή: Κερατσίνι
Μηνύματα: 106
Προεπιλογή

Ανεμιστηράκια έχω 4, και θερμοστάτη εννοώ τον STC-1000 όπου είναι συνδεδεμένα. Δυστυχώς δουλεύοντας συνεχώς στις ζεστές ώρες της ημέρας καταφέρνουν να κατεβάσουν τη θερμοκρασία στους 24.5 και γι' αυτό ανέβασα τον STC-1000 στους 24 ώστε να παίζει η θερμοκρασία μόνο 0.5 βαθμό.

Κάτι που δεν είχα σκεφτεί και εφάρμοσα τις τελευταίες μέρες είναι να ανεβάσω τη στάθμη του νερού. Έτσι τα ανεμιστηράκια είναι πιο αποτελεσματικά. Όμως δημιουργείται άλλο πρόβλημα: η έξοδος του φίλτρου δεν μπορεί να ανέβει άλλο με αποτέλεσμα να μην έχω αρκετή κίνηση στην επιφάνεια και δημιουργείται πρωτεϊνικό φιλμ και κακή οξυγόνωση. Σκέφτομαι να πάρω κάποια μικρή εσωτερική αντλία για να τη βάλω κοντά στην επιφάνεια ή και λίγο πάνω από αυτή.

Έχω μία αεραντλία που χρησιμοποιώ για το νερό αλλαγής. Το αφήνω 24 ώρες με την αεραντλία αντί να χρησιμοποιώ αντιχλώριο (προφανώς όχι για οικονομία αλλά για να αποφεύγω τα χημικά όπου μπορώ). Αυτή την περίοδο επειδή συμπληρώνω συνεχώς λόγω εξάτμισης είναι μονίμως στο δοχείο με το νερό αναπλήρωσης. Θα τη βάλω προσωρινά στο ενυδρείο και θα πάρω ένα διακλαδωτή για το νερό αλλαγής / αναπλήρωσης.
-------------------------
Δυστυχώς το ψαράκι πέθανε πριν από λίγο (7/7)

Τελευταία επεξεργασία από το χρήστη arion-p : 07-07-19 στις 14:53 Αιτία: Automerged Doublepost
Απάντηση με παράθεση
 
Page generated in 0,01390 seconds with 11 queries