Εμφάνιση ενός μόνο μηνύματος
  #50  
Παλιά 17-10-18, 18:49
manos3 Ο χρήστης manos3 δεν είναι συνδεδεμένος
Senior Member
 
Εγγραφή: 09-02-2016
Περιοχή: Ηράκλειο
Μηνύματα: 624
Προεπιλογή

Γενικά διαβάζω ότι στο columnaris ένα χαρακτηριστικό γνώρισμα είναι το cotton mouth και διάφορες αλλοιώσεις στο στόμα. Δεν έχω παρατηρήσει ποτέ κάτι τέτοιο, δεν το είδα ούτε σε ψάρια που έφτασαν σε τελικό στάδιο και έφυγαν. Παραθέτω παρακάτω κάποιες σημερινές φωτογραφίες μήπως δείτε κάτι διαφορετικό. Τα χρώματα στο ψαράκι της τελευταίας φωτογραφίας έχουν "ξεθωριάσει" και τον περισσότερο καιρό κρύβεται σε μία γωνία. (Η δεύτερη και τρίτη φωτογραφία δείχνουν το ίδιο ψάρι).



Έχω την εντύπωση οτι είδα κάποια μικρή βελτίωση με τα esha exit και esha 2000, δεν μπορώ να είμαι σίγουρος. Αφού όμως παιδιά με μεγαλύτερη εμπειρία συμφωνούν σε πιθανή διάγνωση για το columnaris, πάμε με αυτό και ο θεός βοηθός.

Βρήκα και αγόρασα χάπια Baytril των 15 mg. Προσανατολίζομαι να στήσω καραντίνα 30 lt και να κρατάω εκεί τα ψάρια όσο καιρό διαρκέσει η θεραπεία και τα μπάνια σε φάρμακο. Είναι απίθανο και δύσκολο να πιάνω τα ψάρια από το μεγάλο φουλ φυτεμένο ενυδρείο και να τα επιστρέφω ξανά, το είδα και στην πράξη…

Πήρα επίσης αλάτι χωρίς χημικά πρόσθετα, αν βοηθά μπορώ να ετοιμάσω ένα 0,3% και να κρατάω τα ψάρια εκεί.

Προς το παρόν έστησα την καραντίνα με θερμαντήρα, θερμοστάτη και εσωτερικό φίλτρο το οποίο γέμισα με βιολογικό υλικό από υγιές γαριδάδικο. Έπιασα και μετέφερα 5 από τα 7 corydoras, τα 2 τρόμαξαν και κρύφτηκαν. Τους δίνω χρόνο μήπως και τα πετύχω αργότερα...

Αναμένω γνώμες και συμβουλές και καλή μας επιτυχία.

Παράθεση:
Αρχική Δημοσίευση από Artemisia Εμφάνιση μηνυμάτων
Μάνο καλησπέρα θέλω λίγο να μου πεις σε πόσα λίτρα δοχείο θα τους κάνεις μπάνιο για να σου πω ακριβώς πώς θα χρησιμοποιήσεις το φάρμακο . Ως φάρμακο δεν είναι ακίνδυνο γι αυτό .
Πες μου και πόσα λίτρα είναι το ενυδρείο για να δω και εκεί τι θα χρησιμοποιήσουμε .

Υ.γ. esha δεν θα χρησιμοποιούσα ποτέ και ας ήταν το τελευταίο πάνω στην γη, απο τι στιγμή που ξέρω τι περιέχει .
Το κυρίως ενυδρείο μου είναι το rio 180, πραγματικός όγκος νερού πρέπει να είναι κοντά στα 160 λίτρα.
Το ενυδρείο καραντίνας έχει χωρητικότητα 30 λίτρα.
Μπάνιο θα γίνεται σε δοχείο 15 λίτρων με νερό 10 λίτρα (για ευκολία στους υπολογισμούς).
Απάντηση με παράθεση
 
Page generated in 0,01697 seconds with 11 queries