Εμφάνιση ενός μόνο μηνύματος
  #13  
Παλιά 17-07-18, 22:24
Το avatar του χρήστη nicpapa
nicpapa Ο χρήστης nicpapa δεν είναι συνδεδεμένος
Senior Member
 
Εγγραφή: 12-04-2009
Περιοχή: Ρόδος
Μηνύματα: 2.212
Προεπιλογή

Παράθεση:
Αρχική Δημοσίευση από pavos Εμφάνιση μηνυμάτων
Kostas G
Επιτυχημένη λίμνη μπορείς να κάνεις και με ακριβό εξοπλισμό και οικονομικά όμως, αντικαθιστώντας τα χρήματα που θα χρειαζόσουν με γνώσεις και πολλή προσωπική προσπάθεια.
Δεν είναι περισσότερο χομπίστας κάποιος που απλά σκάει ένα σεβαστό ποσό να του φτιάξουν λίμνη, με «μηχανοστάσιο λίμνης» και ακριβό εξοπλισμό σε σχέση με κάποιον που την σχεδιάζει καλά και την υλοποιεί με ένα λογικό ποσό και προσωπικό κόπο. Πιο πολύ ασχολήθηκε ο δεύτερος με την λίμνη του πάρα ο πρώτος.



εδω δε διαφωνω μαζι σου αλλα το θεμα του topic μου δεν ηταν το ποιος ειναι περισσοτερο χομπιστας. ειπα πολλες φορες πιο πανω οτι μπορεις να κανεις μια ομορφη λιμνη και με λιγα χρηματα...



Δεν είναι λογικό να έχεις 17 ψάρια που γίνονται ένα μέτρο σε λίμνη 3κυβικών. Ακόμα και για 1-2 κοι είναι μικρή η λίμνη

θεωρητικα μπορεις να εχεις 6 ψαρια στα κυβικα μου. τα ψαρια αυτα δεν θα μεινουν ολα. αν και εχω δει σε σπιτι 4 κυβικα ενυδρειο με πολλααα ψαρια και τερατα. οποτε τα 2 κοι σε 3 κυβικα ειναι υπερβολη και δεν πιανουν ολα τα ψαρια 1 μετρο.


Το Κ1 μην το θεωρείς τίποτα ιδιαίτερο από υλικό φίλτρανσης, θεωρείται απλά ότι φθηνότερο υπάρχει στο εξωτερικό, μια φθηνή λύση για βιολογικό σε μεγάλα συστήματα που έχουν πολύ χώρο για αρκετά λίτρα βιολογικού υλικού


λιμνη κανεις αρα θεωρητικα πρεπει να εχεις και χωρο.


αυτο που προσπαθω να πω ειναι οτι με 2 κουβαδες ελαφροπετρα οπως μου λεγανε καποιοι και μια UV δεν ειναι αρκετα για μια λιμνη.

Μια λιμνη θελει πολυ μελετη απο την αρχη.
ποσο μεγαλη θα την κανεις.
ποσα Ψαρια θα εχει στο τελικο τους μεγεθος.
ποση ωρα θα την βλεπει ο ηλιος.
ποσα χρηματα μπορεις να ξοδεψεις για εξοπλισμο ωστε να διαλεξεις τον καλυτερο με τα χρηματα που διαθετεις.
εγω για μια λιμνη 15 εως 20 κυβικα κατεληξα σε αυτα τα υλικα που προτεινα ως ιδανικα για μενα.
με 1500€ περιπου τα αγοραζεις ολα αυτα, αλλωστε θα κανεις μια μεγαλη λιμνη δεν περιμενεις να σου βγει τζαμπα.


Και καπου εδω ερχεται ο odin και μου λεει με ενα βαρελι ελαφροπετρα εχει νερο κρυσταλλο. δεν ειναι ετσι.
Εκανα πολλα λαθη οπως ειπα απο την αρχη και κατεληξα σε αυτα τα συμπερασματα. αν διαφωνει καποιος καπου ας το συζητησουμε. το topic δεν εχει θεμα να με κρινει καποιος αν εχω πολλα κοι στη λιμνη μου

οι φωτος πιανου ειναι?



Ναι 1500 τα αγοραζεις, αλλα ποσο καινε και ολα αυτα?

Εχω ενα γνωστο μου που κραταει λιμνη χωρις φιλτρανση χρονια τωρα...

Πολυ απλα δεν την εχει φορτωσει με ψαρια...


Η ελαφροπετρα ειναι πολυ καλυτερο βιολογικα απο αυτα που αποκαλεις κ1.. .
Tα κ1 ειναι απλα πλαστικα, αν θελεις ακομη πιο οικονομικα κοψε σε κοματακια τα σπιραλ του ηλεκτρολογου...

Δεν εχεις καταλαβει, οτι το θεμα του βιολογικου υλικου ειναι το ποσες αποικες βακτηριων μπορουν να αποικισουν επανω...

Δες και εδω ενα βιντεο .



https://www.youtube.com/watch?v=-TWtrXUTZ1M
Απάντηση με παράθεση
 
Page generated in 0,06494 seconds with 11 queries