Εμφάνιση ενός μόνο μηνύματος
  #2  
Παλιά 18-02-16, 17:31
Undertaker Ο χρήστης Undertaker δεν είναι συνδεδεμένος
Banned
 
Εγγραφή: 14-04-2013
Περιοχή: -
Μηνύματα: 1.473
Προεπιλογή

Πριν λίγο καιρό έφτιαξα Melafix, μια ποσοτητα ίσα ίσα για να κάνω την 7ήμερη θεραπεία στο ενυδρείο μου. Δύο ψάρια είχαν pop eye. Με ανησύχησε κι εμένα το θέμα της καλής διάλυσης του ελαίου αλλά όταν το έφτιαξα διαπίστωσα ότι το έλαιο ναι μεν "καθόταν" στο πάνω μέρος του μείγματος αλλά με ένα πολύ ελαφρύ κούνημα του μπουκαλιού, διαλύονταν στο νερο ομοιόμορφα και έπαιρνε το μείγμα ένα γαλακτώδες χρώμα. Έκανα χρήση στο ενυδρείο και το έβαζα στο ντουλάπι. Την επόμενη ημέρα πάλι ανακίνηση και πάλι χρήση και πάει λέγοντας. Το αποτέλεσμα ήταν θετικό. Τα ψάρια ανταποκριθηκαν στη θεραπεία και επανήλθαν στην αρχική τους κατάσταση. Δε γνώριζα ότι δε πρέπει να το κρατάμε για περισσότερες από 7 ημέρες και ευτυχώς έφτιαξα την ποσότητα που ήθελα μόνο. Δε θέλω να πιστεύω ότι τα ψάρια συνήλθαν τυχαία αλλά ότι το μειγμα έπαιξε το ρόλο του. Αν είναι έτσι, μιλάμε για πολύ καλά νέα για όλους τους χομπιστες γιατί πρόκειται για ένα φάρμακο σχετικά ακριβό και συνάμα από τα πιο συνηθισμένα στη χρήση γιατί κάνει για πολλές παθήσεις. Αν βρεθεί γαλακτοποιητης θα είναι ακόμη καλύτερα αλλά όπως εγώ το είδα, δε χρειάστηκε....στη δική μου περίπτωση.
Απάντηση με παράθεση
 
Page generated in 0,01491 seconds with 11 queries