Εμφάνιση ενός μόνο μηνύματος
  #35  
Παλιά 30-08-19, 20:54
Το avatar του χρήστη michalos
michalos Ο χρήστης michalos δεν είναι συνδεδεμένος
Senior Member
 
Εγγραφή: 02-10-2016
Περιοχή: ΡΕΘΥΜΝΟ
Μηνύματα: 415
Προεπιλογή

Φιλε μου βλέπω οτι ηταν βλακεια τελικα να μην εχω μετρησεις, απλως η σκέψη ηταν οτι δεν θα χρειαζοταν γιατί θα εστηνα στρωμενο ενυδρειο, που σημαινει μηδεν αμμωνία νιτρωδη και ολες οι παραμετροι οκ!
Για να εξηγησω : θα ηταν στρωμενο γιατι θα ειχα νερο θαλασσινο τι πιο καλο σε παραμετρους και ζωντανο βραχο που θα στηριζε την βιολογια
Αλλα τελικα λιγο τα φυκια που χαλασαν λιγο οι θανατοι τωρα εχω αμφιβολια ποσο σωστοι ηταν οι παραμετροι
Παραγγειλα τα βασικα τεστ, αμμωνια, νιτρωδη, νιτρικα ( εχω το πεχα ηδη), και ξεκινω restart αυριο με μετρησεις απο την αρχη.
Πρωτα θα γινει απολυμανση ενυδρείου - εξοπλισμού για μολυνσεις και εχω παρει αραγωνιτη και θα γινει αλλαγη υποστρώματος με την ευκαιρια απο χαλαζιακη αμμο σε αραγωνιτη. Μετα θα μπει θαλασσινο νερό και ζωντανος βραχος και ξεκιναω μετρησεις,. Θα βαλω πρωτα σαλιγκαρια κ ερημιτες και μολις δω οτι ολα ειναι οκ θα μπει το πρωτο ψαρακι, θα βαλω μονο ενα γυλο στην αρχη και μετα μια εβδομαδα αν δεν δω κατι στραβο ανα εβδομαδα θα προσθετω ψάρια μεχρι να φτασω 6-7 σε αριθμο που θελω.
Εννοείται θα μετραω συχνα να δω που φτανω
Και εννοείται δεν θελω να ξαναδώ φυκια!
Βουτιες κανω μεχρι μεσα οκτωβριου συνηθως, αρα με παιρνει. Δεν με ενδιαφερουν τα κύματα γιατι εκει που βουταω δεν πιανει το κυμα εκτος κι αν εχει θύελλα
Και επισης το μερος αυτο ειναι επληκτικο εχει κατι σαν λιμνουλα γεματο σαλιαρες, γυλους κεφαλοπουλα κτλ που δεν χρειάζεται καν να βουτηξεις με δωλομα και μια αποχη απεξω πιανεις αρκετα!

Στάλθηκε από το Redmi 4X μου χρησιμοποιώντας Tapatalk
Απάντηση με παράθεση
 
Page generated in 0,01484 seconds with 11 queries