Εμφάνιση ενός μόνο μηνύματος
  #8  
Παλιά 22-12-16, 20:33
Το avatar του χρήστη voas
voas Ο χρήστης voas δεν είναι συνδεδεμένος
Banned
 
Εγγραφή: 29-04-2015
Μηνύματα: 4.877
Προεπιλογή

Παράθεση:
Αρχική Δημοσίευση από LiteReef Εμφάνιση μηνυμάτων
Σε ευχαριστώ για τις απαντήσεις Νίκο (καλά λέω ? Διαβαζα για το δικό σου ενυδρείο , επι της ευκαιρίας έχεις βγάλει πολύ όμορφο αποτέλεσμα και με τα ζωάνθους της παραγγελίας θα γίνει πολύ όμορφο !! )
Ευχαριστώ φιλε να είσαι καλα!

Γιατί το λες αυτό με το led και το κλειστό καπάκι ?
γιατί τα λεντ δεν μπορούν να μπουν επιφάνεια όπως οι τ5!
Αναπλήρωση δεν θέλω γιατί θα λείπω αρκετές μέρες και η μόνη μου σωτηρία είναι μία φίλη που θα πηγαίνει να ταιζει τα ψάρια μια φορα την ημέρα , αν όμως ω μη γένοιτο κολλήσει κάποιο φλοτέρ ή η αντλία ή τέλος πάντων υπάρξει κάποια επιπλοκή εύκολα μπορεί να γίνει το κακό (μου έχει συμβεί στο πρώτο μου reef να κολήσει η αντλία με αποτέλεσμα γυρνόντας απο ολιγοήμερες διακοπές να βρώ αλατότητα στο 1030+ ,11 ακροπόρες άσπρες και ευτυχώς δεν είχα κάποιο ψάρι στο ενυδρείο, τα μανιτάρια και τα ζωάνθους πάντως να αναφέρω ότι πέρα απο ένα στρεσάρισμα επιβίωσαν κανονικά )
οπότε η λύση που έδωσα σε αυτό ειναι το κλειστο καπάκι.
για ότι περιέγραψες χρειάζεσαι αυτ. αναπλήρωση εάν θέλεις την αποψη μου!
κρατάς έτσι σταθερές παραμέτρους και μηδενίζεις τις απότομες μεταβολες!
υπάρχουν αξιόπιστες αυτ αναπλ. με καλα φλοτερ!


Απο εκει και πέρα τώρα κλειστο καπακι=ανέβασμα θερμοκρασίας , οπότε η λύση που σκέφτηκα είναι να βάλω led (αντι για τ5 που θα ανεβάζουν θερμοκρασία ) και στην ψύξη να βασιστώ στον ανεμιστηρα και σε οποιο άλλο τρόπο ψύξης βρω με τα δεδομένα που εχω.
αν μπορείς να βάλεις ένα ελεγκτή θερμοκρασίας και εκει πανω να βάλεις έναν θερμαντήρα για την θέρμανση και 3 ανεμιστηρακια pc 10cm στην επιφάνεια του νερου για την ψύξη!
καλη συνεχεια φιλαράκι!
Απάντηση με παράθεση
 
Page generated in 0,01664 seconds with 11 queries