Εμφάνιση ενός μόνο μηνύματος
  #7  
Παλιά 21-07-09, 13:19
yiannossavva Ο χρήστης yiannossavva δεν είναι συνδεδεμένος
Banned
 
Εγγραφή: 23-05-2007
Περιοχή: Λευκωσία-Κύπρος
Μηνύματα: 686
Προεπιλογή

Παράθεση:
Αρχική Δημοσίευση από POURITANOS Εμφάνιση μηνυμάτων
Πιστεύω Γιάννο ότι ο λόγος που βάζεις τα μωρά-αυγά στην λιμνούλα είναι ότι φοβάσαι τα μεγάλα ψαριά κοι-χρυσόψαρα μήπως φανέ όλους τους γόνους.
Και όχι της συνθήκες της κύριος λίμνης

Μια λίμνη όταν είναι ώριμη τα ψαριά θα αρχίσουν διαδικασίες αναπαραγωγής. (τα ψαριά ξερόυν καλυτέρα από μας).

Αν το νερό για χψ λογούς δεν έκανε δε νομίζω να βλέπαμε επιζώντες σε μωρά αλλα και σε ενηλικα γενικότερα.

Το κανείς όλο αυτό για να τρέφονται κύριος τα μικρά με αλγες και τους οργανισμούς που υπάρχουν πάνω σε αυτήν.

Θα πρότεινα να βάλεις το εξάρτημα εκείνο πάνω στην αντλία που κάνει το νερό να πετάγεται σαν συντρίβανι ώστε να δίνει ανατάραξη νερού σε μεγαλύτερη επιφάνια = Καλύτερη οξυγόνωση του νερού.

Αλλαγές νερού σίγουρα όχι σε μεγάλα ποσοστά.
Καταρχήν πως θα βγάζει τόση μεγάλη ποσότητα νερού χωρίς να σακατέψει τα αυγά??

Αν βάλεις δυνατό φίλτρο ώστε να μπορείς να αδειάζεις 3300!!!! λίτρα θα τα λιώσει όλα μια και θα τα τραβήξει πάνω στην σιτα του φιλτρου με αποτέλεσμα αυγά μικρά ψαριά τεραστία ποσότητα αλγείς(πράσινο νερό) θα γίνουν μια μάζα.

Δεν είναι περίπτωση ενυδρείου εδώ.

Πιστεύω ότι μια και έχετε πολύ ζεστά αυτή την περίοδο στην Κύπρο το γέμισμα του νερού από την εξάτμιση σχεδον του αρκεί.

Άντε βρες εσύ κάθε τόσο 3000λιτρα για αλλαγές νερού και κύριος αν είσαι και στην Κύπρο.
-------------------------------------------
Ξέχασα να σου πω μπράβο για την προσπάθεια Γιάννο

Ακριβός!

Το νερό στην λίμνη μου είναι άψογο.
Ώμος επιβιώνουν πολύ λίγα γιατί τα τρώνε.
Το νερό θα το βγάζω προσθέτοντας στην άκρια του λάστιχου μπλε σφουγγάρι.
Το ίδιο έχω κάνει και για την εισαγωγή του φίλτρου.
Εδώ να πω ότι το νερό είναι από γεώτρηση.
Απάντηση με παράθεση
 
Page generated in 0,01552 seconds with 11 queries