Εμφάνιση ενός μόνο μηνύματος
  #14  
Παλιά 24-06-16, 01:11
Το avatar του χρήστη apostolis.pan
apostolis.pan Ο χρήστης apostolis.pan δεν είναι συνδεδεμένος
Member
 
Εγγραφή: 25-05-2015
Περιοχή: Κορυδαλλός
Μηνύματα: 268
Προεπιλογή

τακη, σε προιγουμενα στησιματα δεν ειχα ποτε προβλημα με αλγες, ας πουμε οτι ετυχε (που οντος ετυχε) .

πιστευω πως ειναι μονιμη λυση η μειωση του φωτισμου..
Δεν ενοω τις ωρες φωτοπεριοδου , αλλα την μειωση της εντασης του φωτος. το ενυδρειο αυτην την στιγμη εχει πισω 2 τ8 και μπροστα 2 κομματια λεντοταινια. ουσιαστικα πλεον εχω προβλημα στο μισο μερος του ενυδρειου, και ηταν πολυ αισθητη η διαφορα του φωτισμου με τις λεντοταινιες σε σχεση με τις τ8. μπορω να πω πως ειχαν σχεδον την ιδια φωτεινοτητα με τις τ8! και οντος και στα χαρακτιριστικα τους ειχαν 14 w το μετρο με 700 λουμεν?? (καπου εκει !) ειναι πολυ δυνατες και τις βλεπω και με το ματι! (ισως και πιο φωτεινες απο τ8

τωρα πιστευω τις κατεβασα σε μια ενταση τοση, ωστε να υπαρχει ομοιομορφια στον φωτισμο μπρος πισω (με το ματι τουλαχιστον..)
Οσο για τις αλγες στο ενυδρειο, μετα απο οσο διαβασμα εχω ριξει (και ριχνω σε καθημερινη βαση δηλαδη) εχω καταληξει πως δεν πρεπει να υπαρχουν αλγες σε ενα ενυδρειο. για εμενα δεν ειναι αισθητικο το θεμα, σκεψου δεν εχω προμηθευτει καν ξυστρα για να την καθαρισω , και ουτε θα την καθαρισω.. θα ψαχνω τις σωστες ισοροπιες μεχρι να φιγει μονη της.. αυτη η αλγη δεν κανει κυκλο οπως νομιζα, αλλα αυξανετε συνεχεια.Κατι φταιει, οπως σε ολα τα ενυδρεια που υπαρχει αλγη κατι φταιει. στο δικο μου ενυδρειο μετα απο πολυ μελετη φταιει ο φωτισμος.
οταν τον φερω στο σημειο που πρεπει η αλγη θα φιγει απο μονη της χωρις καμια αλλη προσθηκη.. ramshorn θα βαλω , επειδη κανουν πολυ καλο σε ενα συστημα ουτος η αλλος, αλλα θα βαλω οταν καταφερω να ξεφορτωθω την αλγη..
οχι να την καθαρισω αλλα να λυσω το προβλημα μια και καλη απο την ριζα.
Απο θρεπτικα πιστευω πως ειμαι καλα μιας που δεν παρατειρω σημαδια ελειψης θρεπτικων στα φυτα μου. (υπενθιμιζω: υποστρωμα κομποστ)
co2 δεν θελω να βαλω επειδη δεν μπορω ουτος η αλλος να εχω κατι σταθερο με diy , οποτε προτιμω να βρω τις σωστες ισοροπιες για να το κρατησω σαν lowtech.(οπως ηταν και τα προιγουμενα στησιματα τα οποια ηταν απροβληματιστα)
θα δω πως θα παει ετσι το ενυδρειο και θα ξανα ενημερωσω!


υγ . θα τις εσβηνα τελειως τις λεντοταινιες , αλλα μπροστα φτανει πολυ λιγο φως και εχω monte carlo και micranthemoides και δεν θελω να τα αφησω στα σκοταδια..
__________________
Απάντηση με παράθεση
 
Page generated in 0,01626 seconds with 11 queries