Εμφάνιση ενός μόνο μηνύματος
  #1  
Παλιά 04-05-09, 08:15
Το avatar του χρήστη netblues
netblues Ο χρήστης netblues δεν είναι συνδεδεμένος
Nada
 
Εγγραφή: 02-05-2004
Περιοχή: ΧΟΛΑΡΓΟΣ
Μηνύματα: 6.302
Προεπιλογή Apple Snail. Ερμαφροδιτα?

Το σκηνικο εχει ως εξης.

Το Δεκεμβριο του 2007 ξεστησα τα ενυδρεια μου λογω μετακομισης, και χαρισα διαφορα ζωντανα μεταξυ αλλων και ΟΛΑ μου τα apple snails.
(Οι παλιοτεροι ισως θυμουνται τα 1000+ που μοιρασα καποτε και οπου διαδοχοι τους εμφανιζονται σε πολλα ενυδρεια σημερα.)
Μετεφερα οση java κρατησα στο 60ρι ενυδρειο με τα aphiosemion striatum και για αρκετο καιρο πιστευα οτι δεν ειχα κανενος ειδους σαλιγκαρι.
Μεσα στη java moss ομως ειχε μεινει ενα νεογεννητο το οποιο εκανε την εμφανιση του μερικους μηνες μετα (που μεγαλωσε και το ειδα)
Ειναι το μονο σαλιγκαρι εδω και 15 μηνες που το ειδα για πρωτη φορα.
Στο ενυδρειο δεν μπηκε τιποτε εκτοτε.
Το σαλιγκαρι μεγαλωνε πολυ αργα, μιας και το ενυδρειο δεν ειχε και πολυ αλγη...
Πριν 10 μερες, στην αλλαγη νερου βρηκα ενα απο τα γνωστα ροζ τσαμπια στο καπακι. Αν και μου εκανε εντυπωση θεωρησα οτι αποκλειεται να ειναι γονιμοποιημενο, παρολα αυτα το αφησα να δω τι θα γινει.
Σημερα το πρωι βρηκα στο τζαμι να κοβουν βολτες παμπολα μικρα apple snails......
Ειμαι 1000% σιγουρος οτι ειναι apple snails και ειναι επισης σαφες οτι ειναι αδελφια και οτι κανεις δεν τα εριξε μεσα στο ενυδρειο και μου κανει πλακα...

Το σαλιγκαρι που γεννησε ειχε ερθει σε επαφη με αλλα apple snail οταν ηταν ακομα νεογεννητο. Απο τοτε περασαν σχεδον δυο χρονια.
Ειχα διαβασει καπου οτι αλλαζουν φυλο, αλλα μετα απο αυτο πιστευω οτι ειναι μαλλον ερμαφροδιτα. (Φυσικα οταν ειναι περισσοτερα απο ενα ζευγαρωνουν συχνα και γεννοβολανε με πολυ μεγαλυτερη συχνοτητα.)
Εχετε δει κατι αναλογο?
Απάντηση με παράθεση
 
Page generated in 0,01485 seconds with 11 queries