Εμφάνιση ενός μόνο μηνύματος
  #2  
Παλιά 10-12-03, 21:04
stefanos.f Ο χρήστης stefanos.f δεν είναι συνδεδεμένος
Senior Member
 
Εγγραφή: 13-12-2002
Περιοχή: Κορυδαλλος
Μηνύματα: 507
Προεπιλογή

Λοιποοοοον... ας παρουμε τα πραγματα απο την αρχη! Τα N.brichardi που λες οτι εχεις ειναι ακομη πολυ μικρα για να καταλαβεις το οτιδηποτε, δωσε τους χρονο και μολις φτασουν τα 5-6 εκ. (περιπου 7-9 μηνες απο την ημερομηνια γεννησης τους) θα καταλαβεις ποια ζευγαρια αρχιζουν να σχηματιζονται! Εφοσον εχεις 7 ψαρια να υπολογιζεις πως στην χειροτερη θα βγαλεις 2 ζευγαρια! Το θεμα ομως με το συγκεκριμενο ειδος ειναι οτι κατα την προετοιμασια αλλα και κατα την διαρκεια του ζευγαρωματος γινονται πολυ επιθετικα (μιλαω για συμπεριφορα στο ενυδρειο και οχι στο φυσικο τους περιβαλον) κυριως απεναντι σε ψαρια του ιδιου ειδους! Ειδα με τα ματια μου ενα ζευγαρι να κυνηγαει δυο αλλα του ειδους τους μεσα σε ενυδρειο 840 λιτρων (δηλαδη το δικο μου ) σχεδον μεχρι θανατου, σε μικροτερο ενυδρειο απλα βγαλε το ''σχεδον''.... Για να μην αναφερω το πως κανουν οταν προσπαθουν να προφυλαξουν τα μικρα τους... ειναι ικανα να κυνηγουν οτιδηποτε κινειτε! Οποτε πρεπει να βρεις συγκατοικο που να αντεχει τις επιθεσεις τους... Ενα ειδος απο αυτα που αναφερεις και το οποιο το εχω μαζι τους ειναι τα N.leleupi και τα οποια μεχρι τωρα (κοντα δυο χρονια) καταφερνουν και επιβιωνουν ανετα μαζι τους και χωρις ιδιαιτερα προβληματα, εκτος... και τα μεν περασουν τα συνορα των δε και αναποδα! Ολα τα υπολοιπα ειδη που αναφερεις ανηκουν στα shelldwellers και παραμενουν πολυ μικρα, μη ξεπερνοντας τα 5-6 εκ.! Δεν μπορω να πω με απολυτη βεβαιοτητα αν θα ηταν σωστο να κρατησεις αυτα τα ειδη στο ιδιο ενυδρειο μα τα N.brichardi και τα N.leleupi (κυριως λογο επιθετικοτητας), αυτο ομως που μπορω να σου πω ειναι πως οσα site και οσα βιβλια και αν εχω διαβασει που αναφερονται σε αυτα τα ειδη μιλανε για species tank, δηλαδη ενυδρεια του ενος μονο ειδους! Εκτος αυτου θα πρεπει να ξερεις πως για να κρατησεις ενα απο αυτα τα μικρα ειδη θα πρεπει να φροντισεις να βρεις αρκετα αδεια κελυφη σαλιγκαριων σε διαφορα μεγεθη, μιας και εκει περνανε αυτα τα ειδη σχεδον ολη τους την ζωη (και για αυτο και μπορεις τα περισσοτερα απο αυτα να τα κρατησεις σε ενυδρεια των 50-60 λιτρων ). Για τους παραπανω λογους θα προτιμουσα να βρω καποια αλλα ειδη για να βαλω σε ενα μεγαλο ενυδρειο σαν και αυτο που σκεφτεσαι να φτιαξεις στο μελλον, μαζι με τα N.leleupi και τα N.brichardi, και πιστεψε με εχεις παρα πολλες επιλογες ακομη... Οσο για την ερωτηση σου για ενα εξωτερικο φιλτρο που δεν θα φαινεται, η απαντηση ειναι οτι και βεβαια μπορεις! Το ενυδρειο που γραφεις οτι σκεφτεσαι να φτιαξεις θα ειναι γυρω στα 320 λιτρα καθαρα και υπαρχουν πολλα εξωτερικα φιλτρα που μπορουν να σε καλυψουν, ομορφα, ποιοτικα και που δεν θα φαινονται! Ελπιζω να βοηθησα
__________________
Η υπερηφάνεια προηγείται της συντριβής και το υπεροπτικό πνεύμα της πτώσης.

Αγία Γραφή Παροιμίες 16:18
Απάντηση με παράθεση
 
Page generated in 0,01675 seconds with 11 queries