Εμφάνιση ενός μόνο μηνύματος
  #37  
Παλιά 24-11-15, 06:46
Sakisdraminos Ο χρήστης Sakisdraminos δεν είναι συνδεδεμένος
Banned
 
Εγγραφή: 22-03-2011
Περιοχή: Φίτζι,Σούβα
Μηνύματα: 5.282
Προεπιλογή

Παράθεση:
Αρχική Δημοσίευση από gregkn73 Εμφάνιση μηνυμάτων
Σακ ηκαι παγοκοφτη και οι 2 μπερδευεται τα ετεροτροφα βακτηρια, τα οποια αυξανονται πληθυσμιακα με την προοσθηκη πηγης ανθρακας (βοτκα, biopellet κτλ) και μειωνουν τα νιτρικα και φοσφωρικα, απομακρυνοντας, τους πληθυσμους τους, τελικα με το σκιμερ, http://reefkeeping.com/issues/2008-08/nftt/ , με τα νιτροποιητικα βακτηρια που μετατρεπουν την αμμωνια σε νιτρικα https://en.wikipedia.org/wiki/Nitrifying_bacteria ! Ειναι τελειως διαφορετικα βακτηρια, και κανουν τελειως διαφορετικη δουλεια. " carbon dosing involves adding a carbon source to grow heterotrophic bacteria. These bacteria uptake phosphates and nitrates among other nutrients. (Note that heterotrophic bacteria are completely different from nitrifying bacteria. Also note that running activated carbon in your tank is NOT carbon dosing). The nutrient-rich bacteria is then exported from your tank usually via protein skimming. Over time, enough bacteria can be grown that your tank reaches a low nutrient or ultra-low (ULN) state where nitrates and phosphates are low enough that your test kit won’t detect them. Vodka dosing, biopellets and the Zeovit system are all examples of carbon dosing "

Την ιδια δουλεια =μειωση νιτρικων, με τα ετεροτροφα βακτηρια που αναπτυσονται με τις προβιοτικες μεθοδους, αλλα με πολυ πιο φυσικο τροπο και διαφορετικη βιολογικη διεργασια , κανουν τα αναεροβια απονιτροποιητικα βακτηρια, που αναπτυσονται στα Deep Sand Bed, που χρησιμοποιω εγω , για μειωση νιττρικων!
Εδω κρατα μικρο καλαθει γιατι εχω ακουσει οτι μετα απο χρονια δεν δουλευει τοσο καλα και δεν μπορουν να παισουν με τπτ τα νιτρικα!
Φιλε παγοκοφτη ο κυκλος ολοκληρωθηκε σε λιγοτερο απο 8 μερες(για να παρω ενδειξη νιτρικων, σημαινει οτι πριν ειχα αμωνια), γιατι προφανως ο νεκρος βραχος και αραγωνιτης ειχαν ελαχιστους νεκρους οργανισμους που απελευθερωσανε μικρη ποστητα αμμωνιας, ενω το θαλασσινο νερο ειχε μεγαλο πληθυσμο απο νιτροποιητικα βακτηρια, που πολυ γρηγορα καταναλωσανε την λιγη αμμωνια....γι αυτο και στις 8 μερες ειχα μολις 3ppm ΝΟ3 και 0ppm ΝΗ4. Ποτε δεν γραφω κατι αν δεν ειμαι απολυτα σιγουρος και το καταναω πληρως !

Λεοναρδο οταν λεω οτι μικρες αλλαγες σε στρωμεννο ενυδρειο , προκαλουν ενα μικρο κυκλο αζωτου, εννοω οτι θα ανεβει λιγο η αμμωνια, με τα οποια επακολουθα στα ζωντανα μας. ο λογος https://en.wikipedia.org/wiki/Periphyton

http://algaescrubber.net/forums/show...-food-producer

Σακη ο πληθυσμος των νιτροποιητικων βακτηριων, μετα το στρωσιμο, αυξανεται σιγα, γι αυτο χρειαζεται και με μετρο στοκαρισμα, ειτε στρωσεις με θαλασσινο νερο, ειτε με ζωντανο βραχο=μπολι, ειτε με αγοραστα βακτηρια=πεταμενα λεφτα για εμενα, διοτι υπαρχουν δωρεαν καλυτεροι και πιο φυσικοι τροποι στρωσιματος! Και εγω επαρχεια ειμαι, και μετα το στρωσιμο, ανεμωνες εβαλα δικες μας, τις οποιες εχω ακομη, για να αυξησω των πληθυσμο των νιτροποιητιλων βακτηριων, πριν βρω και βαλω ψαρια.
ΡΕ αδελφε γινεσαι κουραστικος αλλα δεν πηραζει!
Σε 8 μερες δεν κανεις τπτ το οτι εσυ ειδες χαμηλα νιτρικα και μη μετρησημα φωσφορικα δεν σημαινει στρωσιμο! πηραμα εκανες με πηραματοζωα της ανεμονες δεν εβαλες κανενα σοβαρο ψαρι!! Ο αλλος δεν ξερεις τι εχει να βαλει για να κανει την δοκιμη.
Οποτε πρεπει να κανει λιγο υπομονη ακομα μεχρι να περασουν μερικες μερες δυνεχιζοντας καποιες ρουτηνες!
Δεν λεμε οτι χορις βακτηριδια δεν μπορεις να κανεις δουλεια απλα να boostaris το συστημα σου! δεν ειναι πεταμενα λεφτα σε οποια μορφη και να ειναι.Πεταμανα τα εβλεπα και εγω οταν μου ελεγαν πριν απο περιπου 1.5 χρονο αλλα τελικα κανει δουλεια!
Επισις το συστημα σου ειναι 850λτ και ισως και με λιγα ψαρια ή της ανεμωνες να μη φενοταν αμμωνια γιατι ηταν πολλα τα λιτρα! σε ενα μικροτερο δεν ξερεις τι θα επαιζε και δεν μπορεις να πεις ειναι σε κλιμακα!
Απάντηση με παράθεση
 
Page generated in 0,01987 seconds with 11 queries