Εμφάνιση ενός μόνο μηνύματος
  #32  
Παλιά 23-11-15, 22:10
Sakisdraminos Ο χρήστης Sakisdraminos δεν είναι συνδεδεμένος
Banned
 
Εγγραφή: 22-03-2011
Περιοχή: Φίτζι,Σούβα
Μηνύματα: 5.282
Προεπιλογή

Παράθεση:
Αρχική Δημοσίευση από gregkn73 Εμφάνιση μηνυμάτων
Εσυ Σακη αν είχες στρώσει με βακτήρια και εβαζες 10 ψάρια δεν θα είχες πρόβλημα;Αν ολα γινοντουσαν μεσα σε 8 μερες οτι και να εριχνε ναι θα ειχα μεγαλο προβλημα!!Αν ειχε περασει 15-30μερες και εριχνα βακτηριδια και λιγη τροφη ή αμμωνια τοτε 99% οχι! Στρώσιμο είναι ένα! Όταν μηδενιζεινη αμμωνία και έχουμε μετρήσιμα νιτρικά! Στηβσυνεχεια αυξανουμαινσιγα σιγα το βιοφορτιο μας για να αυξηθει σταδιακα και ο πληθυσμος των βακτηριων.Κοιτα καλα τα λες εσυ σιγα σιγα π.χ. μια μια χρομιδα αλλα διστυχως δεν ειμαστε ολοι απο μεγαλουπολης.και επιδι αμα μπεις στη διαδικασια να στοκαρης θα βαλεις και κατι της παραπανω καλο ειναι να εχει κανει ενα κυκλο. και οχι απλα να εχουν μηδενισει την αμμωνια τα λιγοστα βακτηριδια του νερου! Αιτιολόγησε σε παρακαλώ γιατινδσεν έχω δίκιο και μην υποννοεις και αλλά πράγματα , αν δεν έχεις όρεξη να γράψεις πια!Σου εξηγησα παραπανω το γιατι και θα σου πω κατι ακομα γιανα το καταλαβεις επιδι αυτα που κανουμε εμεις μπορει να τυχαινει να εχουν επιπτωσης δεν σημαινει οτι ετσι ειναι το σωστο. Στο λεω αυτο γιατι οταν εστησα το δικο μου ενυδρειο εβαλα μεσα στο σαργουδακια μετα απο 15μερες και εχοντας βαλει νερο απο θαλασσα και βακτηριδια παρολλα αυτα ανεβασε αμωνια αλλα δεν με πηραζει για τα ψαρια γιατι το μονο που ηθελα ηταν να κανει κυκλο το ενυδρειο. τα ψαρια την βγαλαν και ξανα γιρησαν απο εκει που τα πηρα!φυσικα περασαν πολλα που δεν επρεπε! Από τις διαφωνίες βγαίνουν χρήσιμα συμπεράσματα, αν αιτιολογουμαι που διαφωνουμαι και γιατί όμως!διαφορετικα μπορεί να νομίζω ότι θες να με κοντραρεις χωρίς λόγο, κάτι που μου ειπες ότι δεν ισχύει! ελπίζω να το εννοούσες!

Για αιτιολόγησε λοιπόν γιατί σε στρωμμένο ενυδρείο, με επαρκηνπληθυσμο νιτροποιητικων βακτηρίων για την ιχθυοφορτωση μας, χρειάζεται ή προσθήκη τέτοιων βακτηρίων σε ρουτίνα; Για διαφορους λογους...
θα σου πω δυο λογους εναν βασικο και εναν δευτερουσας αξειας αλλα πολυτιμης.
1απομακρυνση νιτρικων φωσφορικων. βοηθαει το σκημμερ να αποβαλει πολυ πιο γρηγορα τους ριπους!
2τα κοραλια καταναλωνουν βακτηριδια σαν τροφη!
Να ξερεις διαβασα πριν το μηνημα σου αλλα περιμενα μην εκανες παλι αναφορα για αυτο που σου ειπα παραπανω.
Μην τα περνεις ολα οτι τα λεμε για παρτη σου!
Εγω προσωπικα δεν εχω να χορισω κανενα χωραφι -ενυδρειο ο καθενας εχει το δικο του και το απολαμβανει!!!
Φυσικα δεν μπορουμε να σε αφηνουμε να γραφεις πραγματα που μπορουν να διμιουργισουν προβλημα σε αλλο συνχομπιστα!
Απο οτι βλεπεις δεν στο λεω μονο εγω αλλα και αλλοι!
καλο βραδυ να εχεις και μην πιστεψεις οτι εγω θα παψω να γραφω για κατι που με γεμιζει καθημερινα περισσοτερο!!!
Απάντηση με παράθεση
 
Page generated in 0,01899 seconds with 11 queries