Εμφάνιση ενός μόνο μηνύματος
  #46  
Παλιά 12-06-06, 21:48
Το avatar του χρήστη CASPER
CASPER Ο χρήστης CASPER δεν είναι συνδεδεμένος
Senior Member
 
Εγγραφή: 16-09-2005
Περιοχή: ΑΛΙΜΟΣ
Μηνύματα: 679
Lightbulb

Παράθεση:
Αρχική Δημοσίευση από Giorgos
η περιοχή με τα νουφαράκια, πιστεύω ότι αν τοποθετηθεί το κατάλληλο φυτό πίσω από τα νούφαρα (τώρα από πίσω τους δεν έχει τίποτα) θα δείξει πολύ διαφορετικό.
Είναι 3-4 ρίζες nymphaea, οι οποίες είναι τέρμα θεού, κολλητά στο πίσω τζάμι. Δεν τις βάζω μπροστά από κάτι άλλο, ή πολύ κοντά σε κατι άλλο, για δύο λόγους: Πρώτον, φουντώνουν τόσο γρήγορα και τόσο πολύ, που αν είναι κάποιο άλλο φυτό πολύ κοντά το πνίγει, και δεύτερον, γιατί απ'ότι διάβασα εδώ στο gab σε κάποια post αλλά και στο περιοδικό του συλόγου, τα φυτά που είναι πολύ κοντά τους "υποφέρουν" και δυσκολεύονται στην ανάπτυξη. Οπότε τους άφησα το .... "μέρος τους" καθαρά γι αυτές. Και μάλιστα, απλώς για την ιστορία, είναι από τα πολύ αγαπημένα μου φυτά. Να φανταστείς τα φύλλα που ανεβαίνουν στην επιφάνεια και κατά καιρούς κλαδεύω για να παίρνει πάνω του το υπόλοιπο φυτό, τα αποξηραίνω. Και είναι τεράστια και υπέροχα...
Α... και ένας τρίτος λόγος (ο λιγότερο σημαντικός), είναι ότι επειδή ολο το πίσω μέρος είναι πίτα στο φυτό, δε μου φάνηκε κακό αυτό το συγκεκριμένο σημείο να διαφέρει...

Παράθεση:
Αρχική Δημοσίευση από Giorgos
ΥΓ. Βλέπω άνθος στην Anubia;;;
yes yes ανθάκι είναι !!! Το ένα από τα δύο. Το άλλο είναι πιο πίσω και δε φαίνεται. Εχω και 3 μπουμπουκάκια ακόμα, αλλά φοβάμαι ότι επειδή τη μεταφύτευσα με την τελευταία αλλαγή "σκηνικού" μου πάθανε "ψυχολογικό" τα καημένα.... θα δούμε.....

Ετσι για την ιστορία το λέω κιαυτό...: Οταν πρωτοξεκίνησα να φτιάχνω το "τοπίο" μου με τα φυτά, αυτό που είχα στο μυαλό μου ήταν κάτι που δεν έχει ΚΑΜΙΑ σχέση με το σημερινό αποτέλεσμα. Προσπαθουσα να φτιάξω ένα περιβάλον επιρεασμένη από κάποια ενυδρεία που είχα δε και μου άρεσαν. Αυτό όμως που κατάλαβα τελικά στην πορεία, είναι ότι το να "αντιγράψεις" ένα ενυδρείο ή να κάνεις κάτι που "φωτογραφικά" το έχεις στο μυαλό σου, είναι πράγματι από πολύ δύσκολο έως και αδύνατο όταν έχεις να κάνεις με ζωντανά φυτά. Αφησα λοιπόν το θέμα να "ρολάρει", και ανάλογα με το τι μου "έδιναν" τα ίδια τα φυτά, έτσι κι εγώ προχωρούσα. Ευτυχώς το αποτέλεσμα μου αρέσει...!

Υ.Γ. πές μου όμως αν εννοείς κάτι συγκεκριμένο λέγοντας "το κατάλληλο φυτό" πίσω από τα νουφαράκια μου..... Το ότι λέω εγώ ότι δε γίνεται, δεν πάει να πεί ότι έχω σώνει και ντε δίκιο !!!
__________________
Μαριλένα
το καμάρι μου
....

Τελευταία επεξεργασία από το χρήστη CASPER : 12-06-06 στις 22:26
Απάντηση με παράθεση
 
Page generated in 0,02825 seconds with 11 queries