Εμφάνιση ενός μόνο μηνύματος
Παλιά 02-04-21, 09:58   #1
60l πιθανά λάθη και ιδέες
argpap
Junior Member
Εγγραφή: 07-02-2021
Περιοχή: Αχαρναι
Μηνύματα: 8

Εμφάνιση έκδοσης για εκτύπωση Αποστολή αυτής της σελίδας μέσω email
argpap Ο χρήστης argpap δεν είναι συνδεδεμένος 02-04-21, 09:58
Αξιολόγηση: (0 votes - average)

Αποφάσισα να μπω στο χόμπι αυτό μετά από πολλά χρόνια που το ήθελα. Βρέθηκε στα χέρια μου ένα ενυδρείο m&a χωρίς τίποτα παρά μόνο το κύβο και άρχισα πριν 2 μήνες να το στρώνω.
Πήρα υπόστρωμα της tropica και φυτά :Hygrophila corymbosa, egeria sensa , vallisneria και moss. CO2 το tropica 60. Τα φυτά πάνε σφαίρα !
Έτρεξε έτσι περίπου 30 μέρες φυσικά χωρίς ψαρια. Για το στρώσιμο έκανα το κόλπο με τη τροφή.
Φίλτρο sunsun 400l/h. Αεροπετρα στην απέναντι γωνία.
Φωτισμός : diy μπάρα με 2 flood lights, 1600 lm σύνολο και υποβρύχια led μπάρα (30 led εχει άγνωστο πόσα lm).
Οι μετρήσεις πια είναι αμμωνία μηδέν, νιτρώδη μηδέν και νιτρικά 10-25 (αν το λέω σωστά).
Για αρχή μπήκαν 3 corydoras bronze, 6 neon tetra και 6 cherry barb. Ένα ramshorn ήρθε με κάποιο φυτό και αφού γέννησε έχω και μια δεκαριά σαλιγκάρια. Επίσης 4 red cherry (που έμειναν 2 θηλυκές). Τα οποία μέχρι και σήμερα πάνε μια χαρα. Όλα με τη σταγόνα για να εγκλιματιστούν.
Αλλαγές νερού 20% κάθε βδομάδα.
Η κόρη έφερε κάποια στιγμή και ένα ζευγάρι guppy. Είχαμε μέσα σε λίγες μέρες γεννητουρια .... Έμειναν 3 γόνοι από τα 20, που από ότι βλέπω είναι 2 θυληκα και ένα αρσενικό .
Σήμερα βρήκα και άλλα δύο μικρά ψαράκια που κάθονται στα φύλα ή στο βυθό σαν τα cory !
Γνωρίζω ότι αρχίζουν και μαζεύονται πολλά ζωντανά μέσα στο ενυδρείο. Έχετε καμία ιδέα πως να το τρέχω ώστε η σύζυγος και η κόρη να μη γκρινιαξουν αν δώσω ψάρια σε pet shop?
-------------------------
Συμπληρωματικά :
Τα corydoras είναι 2 αρσενικά ένα θηλυκό. Τα cherry barb είναι 2 θυληκα και 4 αρσενικά. Τα neon....δεν έχω ιδέα !! Ξέρω ότι αυτά γεννάνε κάτω από άλλες συνθήκες νερού.

Τελευταία επεξεργασία από το χρήστη argpap : 02-04-21 στις 09:58. Αιτία: Automerged Doublepost
Εμφανίσεις: 1870
Απάντηση με παράθεση
 
Page generated in 0,01529 seconds with 12 queries