Εμφάνιση ενός μόνο μηνύματος
  #48  
Παλιά 07-06-18, 02:16
Το avatar του χρήστη Diskus fan
Diskus fan Ο χρήστης Diskus fan δεν είναι συνδεδεμένος
Senior Member
 
Εγγραφή: 24-03-2009
Περιοχή: Χαϊδάρι, Αθήνα.
Μηνύματα: 2.844
Προεπιλογή

Παράθεση:
Αρχική Δημοσίευση από Rayden Εμφάνιση μηνυμάτων
Καλη αρχη και απο εμενα Νικο.
Σε ΕΥΧΑΡΙΣΤΩ.
Skimmer καλο και δοκημασμενο απι πολλους Deltec Sc1456 (~350€).Θα σου πρωτηνα να μην τα τσιγκουνευτεις τα λεφτα στο skimmer...(και το MCE 600 εναι καλη επιλογη αν το βρεις απο αγγελια)
ΔΕΝ θέλω να τα τσιγκουνευτώ αλλά... έχω βρει της skimz... κάποια άποψη;

Φως για ευκολα κοραλια υπολογησε καπου στο 0,5+ Watt ανα λιτρο. Αν ανοιχτεις σε πιο δυσκολα 1W/λιτρο. Με 2 λευκες και 2 ακτινικες εισαι οκ για αρχη.
Θα βάλω ελάχιστα μέσα (σχεδόν fish olny σκέφτομαι)... και ότι πιο ανθεκτικό και εύκολο.

Κυκλοφορητες: Με 2 Jebao QP16 (~180€) θα εισαι οκ. Υποθετω 1,5 μετρα το μηκος του ενυδρειου, αν ειναι μικροτερο και με 2 RW8 θα κανεις δουλεια.
Σωστά... στο 1,5 μέτρο είναι.

Αναπληρωση. Βασικο, ειδικα τωρα το καλοκαιρι. Κανα 50€ απο WW.

Αντλια επιστροφης. Και εδω οτι πληρωσεις περνεις. Κανα 75€ για μια Jebao DCS 4000.
Αν εχεις σκοπο να βαλεις ριακτορες για ανθρακα και αντιφωσφορο καλητερα ειναι μια πολυ μεγαλητερη ωστε να τροφοδοτεις απο εκει τους ριακτορες. Αν τα βαλεις τα υλικα χυμα στο sump καλη ειναι αυτη.
Σκέφτομαι να μπουν... σε 2 "μπουκάλες" από την Α.Ο.

Ψυξη. Εγω εχω το Arctica DBΕ 200. Ειμαι πολυ ευχαρηστημενος, αλλα η τιμη ξεφευγει. Αν βρεις κατι σε αγγελια καλητερα.
Ότι έχω βρει είναι αρκετά "τσουχτερό"... γι' αυτό... έχω μπει και σε σκέψεις για DIY.

Τεστακια. ΝΗ4, ΝΟ2, ΝΟ3, PO4, CΑ, Ma, KH, PH

Υδραυλικα. Κανα 125€ για σωληνωσεις. Τρυπες θα κανεις μονος σου η' στο γνωστο Χειρουργο?
Σε χειρουργό.

Απο εκει και περα, αλατι (και εδω υπολογιζε κανα 80€ τα 20-25 κιλα), διαθλασιομετρο, ΘΕΡΜΑΝΤΗΡΑ (μου ειχες κανει παρατηρηση που τον ειπα θερμοστατη),
Μαθαίνεις εύκολα... βλέπω.
1 κυκλοφορητη για να σπας το αλατι, καποιο τροπο προσθηκης ιχνοστοιχιων αν βαλεις κοραλια (δοσομετρικη η' CR). Γενικα το κοστος απο οτι εχεις στο μυαλο σου βαλε το επι 3 για να βρεθεις κοντα.......

Καλη επιτυχια,
Αυτό είναι που με έχει ανησυχήσει... αλλά μου κάνει "πλάτες" η δικιά μου (ευτυχώς).
Σε ΕΥΧΑΡΙΣΤΩ.-
-------------------------
Παράθεση:
Αρχική Δημοσίευση από ChocolatePuma Εμφάνιση μηνυμάτων
Η ταπεινή μου άποψη, μια που ήδη μπήκε το καλοκαίρι

Κάνετε όλες τις σχετικές αγορές, αλλά μην το ξεκινάτε πριν τα μέσα Σεπτέμβρη...

Είναι κρίμα να παλεύετε με θερμοκρασίες και καύσωνες από την πρώτη στιγμή
Πιο καλά θα τρέξει αρχές Φθινοπώρου
Κι εγώ... της ίδιας άποψης είμαι.-
-------------------------
Παράθεση:
Αρχική Δημοσίευση από Artemisia Εμφάνιση μηνυμάτων
Θενκς Nικόλα ποια είναι τα συνηθισμένα κουλά ????
Για παράδειγμα... 20λιτρο με κλοουνάκια.-
-------------------------
Παράθεση:
Αρχική Δημοσίευση από michalos Εμφάνιση μηνυμάτων
Ακομα δεν βουτηξες?
το νερο ειναι ζεστο σημερα !
Αύγουστο μήνα και μπαίνω με στολή.... κρυουλιάρης σου λέω.-

Τελευταία επεξεργασία από το χρήστη Diskus fan : 07-06-18 στις 02:16 Αιτία: Automerged Doublepost
Απάντηση με παράθεση
 
Page generated in 0,02053 seconds with 11 queries