Εμφάνιση ενός μόνο μηνύματος
  #7  
Παλιά 21-10-16, 07:06
Το avatar του χρήστη michalos
michalos Ο χρήστης michalos δεν είναι συνδεδεμένος
Senior Member
 
Εγγραφή: 02-10-2016
Περιοχή: ΡΕΘΥΜΝΟ
Μηνύματα: 415
Προεπιλογή

Καλημερα, σιγουρα χρειαζονται λεφτα για αυτο το αθλημα , δεν σημαινει ομως οσο περισοτερα τοσο καλυτερα
Εχω διαβασει ενυδρεια με ακριβο εξοπλισμο που τα ψαρακια επεφταν κατω σαν τα κοτοπουλα γιατι δεν ειχαν προσεξει καποια πραγματα
Εννοειται οτι καποια πραγματα θα τα αγορασεις υποχρεωτικα , και καποια αλλα μπορει και να μην τα αγορασεις αλλα θα εχεις περισοτερη ταλαιπωρια χωρις αυτα
πχ αυτοματη αναπληρωση σε nano μπορεις να την αποφυγεις αλλα θα πρεπει καθε μερα ή μερα παρα μερα να μετρας αλατοτητα και να συμπληρωνεις .Εδω ειναι η ταλαιπωρια που ειπα. Επισης το νερο ΑΟ ειναι σαφως καλυτερο απο της βρυσης αλλα οταν εχεις καλο νερο βρυσης (εδω εχουμε ενα απο τα καλυτερα νερα της Ελλαδας , απο Αργυρουπολη) και βαλεις και τα απαραιτητα βελτιωτικα (αντιχλωριο κτλ) θα κανεις δουλεια με περισοτερες πιθανοτητες ομως να εχεις αυξηση σε καποιες παραμετρους .
Τις προυγουμενες δεκαετιες το νερο ΑΟ δεν το χρησιμοποιουσε κανεις στα θαλασσινα , ισως και να μην υπηρχε δεν ξερω , παρολα αυτα υπηρχαν διαμαντα θαλασινα και τοτε
Το βασικο που εχω μαθει μεχρι τωρα οτι χρειαζεται το θαλασσινο ειναι η υπομονη και μετα ολα τα αλλα.
Στο θεμα του κοστους τωρα μπορεις να βρεις απο ebay εξοπλισμο με πολυ λιγα λεφτα που κανει τη δουλεια του μια χαρα.
πχ βρηκα κυκλοφορητη 5 ευρω που ο ιδιος ακριβως (μαρκα και μοντελο ) εκανε στην ελλαδα 20 ευρω το λιγοτερο.Επισης ρεφρακτομετρο στην Ελλαδα το φτηνοτερο κανει 30-50 ευρω ,στο ebay το βρηκα 13 ευρω
Ετσι εχω μειωσει κατακορυφα το κοστος απο το να εκανα αγορες χωρις να πολυ ψαξω τιμες
Πως θα παει το ενυδρειο δεν ξερω , προσπαθω με διαβασμα ,υπομονη και προσπαθεια να κανω το καλυτερο δυνατο με οσα μπορω να διαθεσω.
Οπως ξερεις για τους περισοτερους τα οικονομικα ειναι δυσκολα οποτε οτι δεν ειναι απολυτως απαραιτητο στο ενυδρειο προσπαθω να το αποφυγω κι ας ταλαιπωρηθω λιγο παραπανω
Επισης επειδη ακριβως απο την φυση του το nano εχει περιορισμους αλλα και οτι ο εξοπλσμος που θα εχω δεν ειναι ο καλυτερος θα του βαλω οσο το δυνατο λιγοτερο μπορω σε ζωντανα για να μην το επιβαρυνω πολυ και να μην εχω και το ρισκο να τα χασω
Ετσι λεω να βαλω 2 κλοουνακια 2 κοραλια και ισως 1 γαριδα, μονο αυτα και τιποτε αλλο. Υπαρχει και το ενδεχομενο να γινει fish only με τα κλοουνακια και την γαριδα.
Ξερω πολλοι θα πουν fish only με 2 κλοουνακια και 1 γαριδα ? απαντω περι ορεξεως κολοκυθοπιτα!
Απάντηση με παράθεση
 
Page generated in 0,01585 seconds with 11 queries