Εμφάνιση ενός μόνο μηνύματος
  #59  
Παλιά 30-01-16, 21:47
Το avatar του χρήστη ΚΩΣΤΑΣ ΡΟΜΠΟΤΗΣ
ΚΩΣΤΑΣ ΡΟΜΠΟΤΗΣ Ο χρήστης ΚΩΣΤΑΣ ΡΟΜΠΟΤΗΣ δεν είναι συνδεδεμένος
Senior Member
 
Εγγραφή: 14-09-2015
Περιοχή: ΠΕΡΙΣΤΕΡΙ
Μηνύματα: 625
Προεπιλογή

Παράθεση:
Αρχική Δημοσίευση από delta66 Εμφάνιση μηνυμάτων
Νομιζω πως δεν το αντεχα για πολυ αυτο που κανεις
Θα ειχα ενα βαρελι 60+ λιτρο (να παιρνει και λιγο παραπανω αν θελω να μεγαλωσω την αλλαγη καποια φορα), θα γεμιζα μια φορα τον κουβα με 10 λιτρα ΑΟ, θα το εριχνα στο βαρελι και θα εβλεπα μεχρι που εφτασε και θα εβαζα καποιο σημαδι με το ματι (συνηθως εχει γραμμες μεσα το βαρελι για τα "νευρα" να μη λυγιζει).
Μετα θα γεμιζα και με βρυσης 4 κουβαδες για τα υπολοιπα 40 και θα εβλεπε μεχρι που εφτασε στο βαρελι.
Απο εκει και μετα θα γεμιζα το βαρελι με το ματι και θα χρησιμοποιουσα την αντλια φυσικα για ανεβασμα στο ενυδρειο.
Το tds meter βοηθαει για επαληθευση της τιμης που θελω να εχει το νερο για να κανω την αλλαγη, χωρις τεστακια με σταγονες κλπ καθε φορα

ΥΓ1 Υπαρχουν και Calculator ογκου και θα εβρισκα ακρη και με αυτα.
ΥΓ2 την eheim 1000 l/h ρυθμιζομενη εχω. Δυο μετρα χαλαρα μανομετρικο. Εχω κανει αλλαγη απο 15 μακρυα με ανεση https://www.eheim.com/en_GB/products...s/compact-1000
ΥΓ3 Σε ολα τα ενυδρεια εχω κανει διαγραμιση ανα 10 λιτρα εξωτερικα στο τζαμι με ανεξιτηλο μαρκαδορο. Αν 50 λιτρα τραβαω λιγο μεγαλυτερη γραμμη. Φυσικα σε μικρα ενυδρεια μπορει να γινει και σε μικροτερη αναλογια, πχ ανα 2 λιτρα, ανα 5 κλπ. Μετρημα στο ενυδρειο χρειαζεται για αυτο, χωρις να υπολογιζουμε το παχος των τζαμιων.
Σπύρο σ ευχαριστώ, πίστεψέ με το έχω συνηθίσει και κάνω τη ρουτίνα του ενυδρείου μαζί με κλαδέμματα όχι πάνω από μιάμιση ώρα. Τα calculator τα ξέρω κι άμα δεις προσεκτικά στο βίντεο έχω φτιάξει διαγράμμιση της στάθμης του ενυδρείου στον εκτυπωτή και σύμφωνα με το calculator κι είναι και τσεκαρισμένο αφού αν λέει για παράδειγμα ότι μου λείπουν 20 λίτρα, βάζω απ τον κουβά που έχει κι αυτός διαγράμμιση με τα λίτρα ακριβώς 20 κι όντως μετά στο ενυδρείο η στάθμη φτάνει στο 0. Εννοείται ότι το μέτρημα το έχω υπολογίσει απ τις καθαρές εσωτερικές διαστάσεις. Ισως το μόνο που θα μπορούσα να κάνω, να πάρω αυτόν τον κυκλοφορητή που λες κι απλά να τον βάζω στον κουβά να βάζω τα 10 λίτρα πιο άνετα.
Σου επισυνάπτω φωτό να δεις το αυτοκόλλητο που έχω φτιάξει για τη στάθμη, έχω φτιάξει και καινούριο με στάθμη στα 50 λίτρα απλά ακόμα δεν το έχω αντικαταστήσει, ίσως κι αύριο να γίνει κι αυτό.
Συνημμένα Thumbnails
Πατήστε στην εικόνα για να τη δείτε σε μεγένθυνση

Όνομα:  ΕΝΔΕΙΞΗ ΣΤΑΘΜΗΣ ΚΑΙ DROP CHECKER.jpg
Εμφανίσεις:  180
Μέγεθος:  34,3 KB  
__________________
Απάντηση με παράθεση
 
Page generated in 0,01689 seconds with 12 queries