Εμφάνιση ενός μόνο μηνύματος
  #20  
Παλιά 16-01-16, 05:28
Lightt Ο χρήστης Lightt δεν είναι συνδεδεμένος
Member
 
Εγγραφή: 08-01-2016
Περιοχή: ΑΘΗΝΑ
Μηνύματα: 120
Προεπιλογή

Kλεόβουλε δεν τράβηξα φωτό αλλά θα το κάνω αύριο. Έκανα τις μετρήσεις μου έστω και τώρα ξημερωμάτα..

Λοιπόν είμαστε ως εξής:
Mετρήσεις 16/01

PH 7,4-7,5 Εδώ κάνω μία παύση να αναφέρω κάτι που ίσως βοηθήσει και άλλους. Oι οδηγίες στα υγρά τεστ της jbl , ίσως και σε άλλες εταιρίες αναφέρουν τα μπουκαλάκια δοκιμής να ξεπλένονται με νερό από το ενυδρείο πριν την χρήση. Παρέλειψα σήμερα το σημείο αυτό και στο 1ο τεστ το χρώμα του αποτελέσματος ήταν πιο σκούρο και από το τελικό 7,6. Τα μπουκαλάκια είχαν ξεπλυθεί με νερό από τη βρύση. Ακολούθησα στη συνέχεια πιστά τις οδηγίες και επανέλαβα το τεστ λαμβάνοντας το σωστό αποτέλεσμα.
Θα ήθελα να υπενθυμίσω ότι φιλοξενώ το ζευγαράκι με τα κριμπένσις και έβαλα ένα μεγάλο κομμάτι φύλλο catappa στην προσπάθεια μου να μαλακώσω λίγο το νερό. Το μαγαζί που τα πήρα και ρώτησα πληροφορίες τα είχε μέσα σε Ph 6,5 γιατί τα είχε μπλέξει με κλόουν. Τους έκανα 1 ώρα προσαρμογή και αν εξαιρέσεις την ντροπαλότητα και το άγχος τους δεν δείχνουν να έχουν πρόβλημα με το νερό.

Αμμωνία/ Αμμώνιο

Εδώ η μέτρηση μου βγάζει χρώμα πιο ανοιχτό από το ελάχιστο 0.05 που έχει το τεστ μου. Επανέλαβα μία μέτρηση και με στικ , δείχνει αμμωνία 0. Συνδιαστικά καταλήγω ότι η μέτρηση μου για σήμερα είναι 0.

ΝΟ2

0.01 - 0.025. Εδώ το χρώμα δεν ήταν εύκολο να το διακρίνω και να προσδιορίσω αν είναι στο 0.01 ή στο 0.025. Πάντως, τα ΝΟ2 δεν ήταν 0.

ΝΟ3

Όπως και χτες , (και που να αλλάξει από τη μία στιγμή στην άλλη)
0.5-1

Οι μετρήσεις νομίζω είναι αποδεκτές και το περιβάλλον μη τοξικό. Εγώ συνεχίζω να ταϊζω 1 φορά την ημέρα και γενικά λίγες μπουκίτσες.Ακόμα δεν τρέχουν κατευθείαν για φαγητό. Απομακρύνομαι και έρχονται μετά από λίγο και τρώνε τα μπιλάκια από κάτω.

Θα ήθελα με βάση τα παραπάνω να σας ρωτήσω.

Εγώ σύμφωνα με τις οδηγίες των ετερότροφων βακτηρίων της jbl μπορώ να σταματήσω πλέον να τα ρίχνω και να ξαναρίξω για ασφάλεια στις πρώτες αλλαγές νερού που θα κάνω. Από την άλλη, μπορώ να συνεχίσω ακόμα να τα ρίχνω, πάλι σύμφωνα με τις οδηγίες τους για extra ασφάλεια έως και 10 μέρες , δηλαδή μέχρι την Κυριακή.

Να σταματήσω και να δω πως θα ανταποκριθεί η βιολογία μου ή να τα ρίξω για ασφάλεια μέχρι την Κυριακή;

Εδώ, θέλω να πω πως το νερό είναι αρκετά ομιχλώδες λόγω της παρουσίας τους.

Ελπίζω να μην σας κουράζω με τις ερωτήσεις μου. Προσπαθώ να είμαι όσο πιο μεθοδικός γίνεται , για να γίνει μία σωστή δουλειά και ένα ωραίο περιβάλλον για τα κριμπενσάκια.

ΥΓ. Σκέφτομαι για ένα σύστημα που έχω δει ΑΟ πολύ φτηνό σε ευκαιρία. Απλά δεν ξέρω αν αξίζει.

Σας ευχαριστώ εκ των προτέρων

Τελευταία επεξεργασία από το χρήστη Lightt : 16-01-16 στις 05:28 Αιτία: Automerged Doublepost
Απάντηση με παράθεση
 
Page generated in 0,01687 seconds with 11 queries