Εμφάνιση ενός μόνο μηνύματος
  #15  
Παλιά 14-01-16, 20:25
Το avatar του χρήστη Κωστας Malawi
Κωστας Malawi Ο χρήστης Κωστας Malawi δεν είναι συνδεδεμένος
Senior Member
 
Εγγραφή: 29-05-2013
Περιοχή: Αιγαλεω
Μηνύματα: 2.043
Προεπιλογή

Παράθεση:
Αρχική Δημοσίευση από Lightt Εμφάνιση μηνυμάτων
Έχω ταϊσει ελάχιστα από χτες και μέχρι σήμερα ακόμα ούτε μπουκίτσα!

Τα βακτήρια συνεχίζω να τα ρίχνω κανονικά για ασφάλεια; Είναι τα βακτήρια jbl denitrol.

Θα κοιτάξω για μπόλι και ελπίζω να βρω. Αλλιώς μου προτείνεις συχνές μετρήσεις και αλλαγές νερού;
Αν με τα βακτήρια τις επόμενες ημέρες μείνουν οι τιμές μου χαμηλά (νο2,νο4 & νο3) να προχωρήσω σε μερική αλλαγή νερού ή να το αφήσω;

Αν κατάλαβα καλά πρέπει να ελέγχω τις τιμές μου και αν κάποια τιμή πάει να φύγει από τα όρια να πάω σε μερική αλλαγή νερού 20-30%;

Σε ευχαριστώ πολύ
εφοσον τα αγορασες συνεχισε να ριχνεις την αναγραφομενη δοσολογια.
το επιθυμητο ειναι να μετρας μηδενικα NO2,NH3-4 και πανω απο 5 NO3.

μολις δεις να ξεφευγει απο το 0.5 που ειναι η ελαχιστη μετρηση θα κανεις αλλαγη νερου 50% με νερο ιδιας θερμοκρασιας μεχρι και 0.5 βαθμο χαμηλοτερη.οχι παρακατω.το νερο θα πρεπει να ειναι αποχλωριομενο κατα προτιμηση με τη χρηση seachem prime που ειναι υπερσυμπηκνωμενο και αποτοξικοποιει και την αμμωνια.

οταν ολα θα πανε καλα το μονο που θα βλεπεις να ανεβοκατεβαινει θα ειναι τα νιτρικα.αυτα εν μερη θα ορισουν και τις ρουτινες συντηρησης νερου-φιλτρου.σκοπος μας ειναι πριν την αλλαγη να μην εχουμε πανω απο 20 NO3 και φυσικα εφοσον ειναι στρωμενο τα υπολοιπα θα ειναι 0 η 0.5 αν αυτη ειναι η ελαχιστη μετρηση.

η συνιθισμενη αλλαγη νερου για ενα νορμαλ ενυδρειο ειναι 30% την εβδομαδα και για το φιλτρο οταν αρχισει να πεφτει η ροη του.στο περιπου αυτα γιατι καθε περιπτωση ειναι διαφορετικη.
εγω πχ κανω αλλαγη νερου 50% καθε 3-4 μερες γιατι σε αλλη περιπτωση τα νιτρικα βαρανε κοκκινοαντιθετα στο μικρο κανω 30% καθε 2 βδομαδες και τα νιτρικα ειναι στο 5 μονιμα.σε αυτο συμβαλει η διαφορετικη ιχθυοφορτιση και ο διαφορετικος τροπος ταισματος.
επισης στο μεγαλο καθαριζω τα φιλτρα(3 εξωτερικα) μια φορα το μηνα(το βιολογικο το πλενεις παντα με νερο ενυδρειου πολυ ελαφρα) και αλλαζω και το βαμβακι(ενυδρειακο παντα),ενω στο μικρο καθαριζω το φιλτρο με τον ιδιο τροπο καθε 6 μηνες..

ολα αυτα θα τα βρεις στην πορεια φυσικα.η πορεια που πρεπει να ακολουθησεις αυτη τη στιγμη ειναι με τη σειρα..
1.μπολι αμεσα(θα βρεις μη φοβασαι)
2.μετρησεις.
3.καλως ηρθες στο χομπι και καλο διαβασμα
Απάντηση με παράθεση
 
Page generated in 0,01642 seconds with 11 queries