Εμφάνιση ενός μόνο μηνύματος
Παλιά 14-01-16, 04:13   #1
Nέο Ενυδρείο, Πέτρες Λάβας & γενικές συμβουλές
Lightt
Member
Εγγραφή: 08-01-2016
Περιοχή: ΑΘΗΝΑ
Μηνύματα: 120

Εμφάνιση έκδοσης για εκτύπωση Αποστολή αυτής της σελίδας μέσω email
Lightt Ο χρήστης Lightt δεν είναι συνδεδεμένος 14-01-16, 04:13
Αξιολόγηση: (0 votes - average)

Καλησπέρα παιδιά,

Αυτές τις ημέρες έφτιαχνα το 1ο μου ενυδρείο.

Για να μην μακρυγορώ στο στρώσιμο χρησιμοποίησα ζωντανά βακτήρια εμπορίου και μετά από μετρήσεις με υγρά τεστ από σήμερα φιλοξενώ χαρούμενος 2 kribensis (ζευγάρι). Το ενυδρείο είναι 90 λίτρα μικτά με διαστάσεις 80 χ 30 χ 45 και χρησιμοποιώ ένα εσωτερικό φίλτρο με pump 600l/h, 2 βιολογικά υλικά , σφουγγάρι και βαμβάκι.

Αφού τους έκανα 1 ώρα προσαρμογή και αφού κρύφτηκαν για τα καλά για κανένα τρίωρο πλέον βολτάρουν αριστερά δεξιά χωρίς κανένα πρόβλημα.

Με προβλημάτισε όμως κάτι και θέλω την συμβουλή σας.

Μέσα στο ενυδρείο έχω 2 μεγάλες πέτρες λάβας και μερικές κεραμικές μικρές.
Ανησυχώ μήπως τα ψαράκια γρατζουνίζονται και θα σας πω γιατί.
Παρατηρώ ότι όταν συνοστίζονται μεταξύ τους για να περάσουν από κάπου (παρεμπιπτόντως πάνε συνέχεια μαζί) ότι όπως κολάνε λίγο τρέμουν στην προσπάθεια να απεγκλωβιστούν. Λέτε να συμβαίνει αυτό που λέω;

Eίναι λίγο υπερβολικό αλλά θέλω να μάθω για να κάνω τις απαραίτητες κινήσεις.

Επίσης, σκέφτομαι να τους πάρω αυτές τις hobby σπηλιές με την τρύπα τις στρογγυλές που δεν ψευτίζουν τόσο. Είμαι γενικά κατά του ψεύτικου αλλά σε μία επιδρομή στο youtube είδα ότι γενικά τις προτιμούν και ότι τα ψάρια την καταβρίσκουν.

Τέλος, υπενθυμίζω ότι τα ψαράκια μπήκαν σήμερα. Μπορώ πχ αύριο να κάνω αλλαγές μέσα στο ενυδρείο με προσοχή και σιγά σιγά;
Θέλω να πω , αν υπάρχει πρόβλημα με τις πέτρες αυτές , θα πρέπει να παρέμβω να μεγαλώσω το άνοιγμα κλπ. Όπως και αν είναι να βάλω την σπηλιά πάλι πρέπει να παρέμβω.

ΥΓ. Επισυνάπτω φωτό. Το νερό είναι πολύ θολό ακόμα λόγω βακτηρίων και η κάμερα κακή.

Σας ευχαριστώ εκ των προτέρων

Συνημμένα Thumbnails
Πατήστε στην εικόνα για να τη δείτε σε μεγένθυνση

Όνομα:  IMG_0099.jpg
Εμφανίσεις:  431
Μέγεθος:  32,4 KB   Πατήστε στην εικόνα για να τη δείτε σε μεγένθυνση

Όνομα:  IMG_0109.jpg
Εμφανίσεις:  320
Μέγεθος:  40,2 KB   Πατήστε στην εικόνα για να τη δείτε σε μεγένθυνση

Όνομα:  IMG_0113.jpg
Εμφανίσεις:  319
Μέγεθος:  39,4 KB   Πατήστε στην εικόνα για να τη δείτε σε μεγένθυνση

Όνομα:  IMG_0110.jpg
Εμφανίσεις:  328
Μέγεθος:  41,7 KB  

Εμφανίσεις: 4531
Απάντηση με παράθεση
 
Page generated in 0,01645 seconds with 13 queries