Εμφάνιση ενός μόνο μηνύματος
  #1  
Παλιά 24-01-10, 04:05
Το avatar του χρήστη exelix
exelix Ο χρήστης exelix δεν είναι συνδεδεμένος
Super Moderator
 
Εγγραφή: 17-12-2009
Περιοχή: Πάτρα-Αθήνα
Μηνύματα: 3.997
Προεπιλογή Νέο ενυδρείο για χελωνάκια - Στρώσιμο

Χαίρετε! Μετά από πολλές στερήσεις (ακόμα τρέφομαι με πατατάκια για να ζήσω... καταραμένη η ώρα που άκουσα τον πετσοπά) τελείωσε το (πολύ απλό αλλά φτιαγμένο με αγάπη!) ενυδρείο που έφτιαξα στην κοπέλα μου για τις χελώνες της (red eared sliders). Οι χελώνες είναι δύο και είναι ακόμα μωράκια (αγοράστηκαν πριν κανα μήνα). Το ενυδρείο είναι 80x30x40(ύψος) DIY, το ύψος του νερού είναι στους 12 πόντους άρα μιλάμε για περίπου 30 λίτρα και μέσα υπάρχουν εσωτερικό φίλτρο Eheim Pickup 2008, θερμοστάτης Eheim Jager 50W, μία πέτρα από ποτάμι και δύο ξύλα (δεν είμαι σίγουρος από τι δέντρο).

Όλες οι κινήσεις μου έχουν γίνει μετά από πολλή... πάρα πολλή μελέτη, κυρίως εδώ μέσα.

Θα προσπαθήσω να τα γράψω όλα για να είμαι καλυμμένος:
1) Οι κολλήσεις του ενυδρείου έγιναν με Den Braven ενυδρειακή.
2) Η πέτρα πλύθηκε πολλές μέρες σε νερό, μετά με χλωρίνη, μετά πάλι πολλές μέρες με νερό και τέλος βράστηκε.
3) Τα ξύλα παρόλο που ήταν παλιά και συνεπώς στεγνά για σιγουριά εκτός του ότι έμειναν πολλές μέρες στο καλοριφέρ ψήθηκαν και 5 ώρες στο φούρνο στους 100 βαθμούς.
4) Το αντιχλώριο είναι της Tetra.

Χτες ξεκίνησε το στρώσιμο με αμμωνία. Επειδή δεν έχουν έρθει ακόμα από Αγγλία τα υγρά τεστ της API η πρώτη αμμωνία υπολογίστηκε με απλά μαθηματικά. Για τη δεύτερη απλά θα πάει με το μάτι... αν δεν έχουν έρθει μέχρι τη Δευτέρα και υπάρξει δεύτερη με αυτό το στήσιμο βέβαια και δε χρειαστεί να ξαναρχίσω! Ορίστε και τα πρώτα βήματα:




Σήμερα το απόγευμα όλα ήταν μια χαρά, απλά το νερό είχε αρχίσει να παίρνει το κλασικό πρασινο-κιτρινο-καφέ χρώμα από τα ξύλα (που μου αρέσει κιόλας), αλλά ήταν διαυγές.




Αλλά τώρα το βράδυ που το ξανακοίταξα (μιλάμε για 4 ώρες μετά το πολύ) ήταν φουλ μέσα στη θολούρα! Ορίστε και τα πειστήρια:




Τι είναι αυτό;;; Θα είμαι πολύ χαρούμενος αν μου πείτε ότι είναι τα βακτήρια που έχουν τρελαθεί στο τσιμπούσι, απλά μου φαίνεται πολύ νωρίς και για αυτό ανησυχώ. Να προσθέσω ότι και η πέτρα και τα ξύλα είχαν μείνει για καιρό μέσα σε νερό δοκιμαστικά και δεν είχαν κάνει κάτι τέτοιο. Αυτό είναι το ένα μου πρόβλημα.

Το άλλο είναι ότι, παρόλο που ο θερμοστάτης μου είναι για ενυδρεία 30-60 λίτρα και τον έχω ρυθμίσει στους 32 βαθμούς κελσίου, η θερμοκρασία είναι ίσα ίσα στους 27 (μετρημένη με 2 θερμόμετρα -ίδια αλλά δύο διαφορετικά-). Μιλάμε για καινούργιο θερμοστάτη. Παίζει να έχει τόσες απώλειες και να μην μπορεί να τη φτάσει για αυτό το λόγο τη θερμοκρασία; Δουλεύει συνέχεια και όταν τον πιάνω ναι μεν είναι ζεστός αλλά μπορώ να τον κρατήσω άνετα χωρίς να καίγομαι. Είναι χαλασμένος ή παίζει κάτι άλλο;
Απάντηση με παράθεση
 
Page generated in 0,01908 seconds with 11 queries