Εμφάνιση ενός μόνο μηνύματος
  #9  
Παλιά 24-07-09, 07:39
Το avatar του χρήστη in the pond
in the pond Ο χρήστης in the pond δεν είναι συνδεδεμένος
Γηραιοί του GAB
 
Εγγραφή: 24-05-2007
Περιοχή: ΚΥΠΡΟΣ
Μηνύματα: 3.198
Προεπιλογή

Παράθεση:
Αρχική Δημοσίευση από panos1972 Εμφάνιση μηνυμάτων
Στην Ελλάδα δεν καλύπτονται ζώντα ζώα από κλοπή, παρα μόνο σαν εμπόρευμα (κρέας) μετά τη σφαγή. [Εξαιρεση "ημικρατική" ασφαλιστική που, παλιά τουλάχιστον τωρα δεν ξέρω, ασφάλιζε και ζώντα! Αυτός είναι ο κανόνας! Τώρα σε είδικές περιπτώσεις ιχθυοτροφείων ίσως και να γίνει εξαίρεση.]

Μπορεί να καλυφθει μονάχα η αστική ευθύνη ιδιοκτήτη κατοικιδίου κι αυτό μέσα σε πρόγραμμα ασφάλισης κατοικίας ή αστικής ευθύνης οικογενειάρχη.

in the pond η τελευταία πρόταση ίσως σε ενδιαφέρει με το μανρόσκυλο!χαχαχαχα....
Στην Κύπρο πάντως το ασφαλιστικό κομμάτι είναι σχεδόν ίδιο με το Αγγλικό, οπότε μπορεί να δίνουνε και άλλου είδους καλύψεις απ ότι στην Ελλάδα....
Μπάααα, ειδικά στο ασφαλιστικό μάλλον σας ακολουθούμε πιστά, οπότε αποκλείω την οποιανδήποτε κάλυψη κατοικιδίου σε περίπτωση κλοπής. Είναι ποτέ δυνατόν να υπάρχει ασφαλιστική εταιρεία π.χ. να μου καλύψει ένα ψάρι 10,000 ευρώ και μάλιστα να το έχω έξω στην αυλή?

Αν ναι, τότε να δεις πόσοι και πόσοι θα κάνουν επάγγελμα την απώλεια ΚΟΙ!

Στο θέμα τώρα για την περίπτωση πνιγμού κάποιου επισκέπτη (έστω ληστή), γνωρίζεις κάτι παραπάνω για το ελληνικό δίκαιο? Πάντως εδώ στην Κύπρο, πας απ' ευθείας στον "Κορυδαλό", έστω και αν έχεις κλειδωμένη την αυλή. Βασικά έχεις το νόμο μαζί σου, αλλά αν σου τύχει αυτό, τότε υπάρχουν αρκετά παραθυράκια στο νόμο προς όφελος των συγγενών του επίδοξου επισκέπτη για ένα σωρό πράγματα και προφυλάξεις που έπρεπε να γίνουν στη λίμνη (πράγματα που βέβαια που αγνοούνται διεθνώς) και δεν γίνονται λόγω καλαισθησίας (μεταλλικές σχάρες, ταπέλλες, υποδείξεις κ.λ.π).

Φίλε με την εκπαίδευση του σκύλου, γνωρίζω βέβαια τη διαφορά των δύο εκπαιδεύσεων. Προσωπικά ΔΕ θέλω φύλακα, αλλά ένα δραστήριο φυλικό σκυλάκο, που λόγω μεγέθους θα τον φοβούνται τουλάχιστον τα ξένα παιδιά. Είναι αποτρεπτικό στοιχείο όπως και να το κάνουμε.
__________________
Το air diffuser, είναι αεραντλία...

Απάντηση με παράθεση
 
Page generated in 0,01596 seconds with 11 queries