Εμφάνιση ενός μόνο μηνύματος
  #4  
Παλιά 24-04-18, 10:44
Το avatar του χρήστη georgeps
georgeps Ο χρήστης georgeps δεν είναι συνδεδεμένος
Member
 
Εγγραφή: 18-04-2018
Περιοχή: Γαλάτσι
Μηνύματα: 82
Προεπιλογή

Ευχαριστώ και τους 2 σας.

Ουσιαστικα το διλημμα είναι άν είναι υπερβολή το 200αρι σε σχέση με το να πάρω ένα 80αρι που τα βρίσκω στα ίδια λεφτά. Η αλήθεια είναι ότι δεν εχω βρει κάποιο άλλο ψάρι που μάρεσε , ακριβώς επειδή είδα τον μονομάχο και λέω καλά είμαστε.

Οσον άφορά τα 100βατ στις λάμπες , είχα διαβάσει ότι χρειάζεσαι μισό βατ ανά λίτρο νερού.

Οσον αφορά το φίλτρο , η μία σκέψη μου ήταν για ένα Sun Sun 603B το οποίο λέει για 400λίτρα την ώρα και θα έψαχνα και για κάποιο δεύτερο ή κάποιο diy με μακαρονι ή με πέτρες λάβας και σγουγγάρι-υαλοβάμβακα. (από ότι έχω διαβάσει μέχρι τώρα)


Οσον αφορά τους κατοίκους του ενυδρείου έχω ακούσει επίσης που λένε πως πρέπει να διαλέξεις πρώτα ψάρι πριν πάρεις ενυδρείο, αλλά αυτή τη στιγμή δεν γνωρίζω πόσα και τί ψάρια μπορώ να βάλω σε κάθε ενυδρείο. Μάλλον ακριβώς γιατί από πετσοπς (αυτα τα πράσινα που υπάρχουν παντού) λένε ότι 20 λίτρα είναι οκ για ένα ψάρι .Κάτι το οποίο όσο παραπάνω διαβάζω από εδω μέσα διαπιστώνω ποσο δεν ισχύει.

Η μεγάλη απορία-και παράγοντας που με κρατάει- που έχω είναι πόσο θα μου κοστίσει το ενυδρείο και η συντήρηση του. Γιατί ενώ έχω παραγγείλει κάποια μικρά φιλτρα-αντλιες απο ιμπει,είναι όλα για το 22άρι που σκεφτόμουν στην αρχή, οπότε μάλλον χρειάζομαι και αντλια, μαζί με τεστ κιτ συν φωτα κλπ ότι χρειαστώ και φοβάμαι το κόστος του. Επίσης προσπαθώ να διαπιστώσω και το αντιχλωριακό πόσο θα μου κοστίζει για ανάλογα το ενυδρείο που θα βάλω.

Σορυ άν σας 'πνίγω' με ερωτήσεις αλλά ακόμη είναι αρχή και έχω χάσεί το μπούσουλα.

ΥΓ: δεν θέλω να φανεί ότι τσιγκουνέυομαι τα χρήματα, είμαι διατεθημένος να χαλάσω όσα απαιτείται, απλα προσπαθώ να το κάνω όσο πιο μπάτζετ γίνεται.
Απάντηση με παράθεση
 
Page generated in 0,01591 seconds with 11 queries