Εμφάνιση ενός μόνο μηνύματος
  #24  
Παλιά 20-10-16, 22:55
Το avatar του χρήστη Τάκης
Τάκης Ο χρήστης Τάκης δεν είναι συνδεδεμένος
Bob ο Μάστορας
 
Εγγραφή: 28-12-2012
Περιοχή: ΚΕΡΑΤΣΙΝΙ
Μηνύματα: 14.715
Προεπιλογή

Νίκο αφού δεν θα μεταφέρεται γεμάτο νερό, μπορεί να γίνει ακόμα και με 3αρι ή 5αρι για μεγαλύτερη ασφάλεια,
και επίσης δεν έχει μεγάλο ύψος, θα μπορούσατε να το κάνετε και 20 πόντους ύψος χωρίς να το γεμίζεται μέχρι επάνω,
θα μπουν όμως κόντρες περιφερειακά επάνω (2 πόντους πλάτος η κόντρα) και μία στη μέση για να είναι και σαν χειρολαβή, αυτή μπορεί να γίνει ποιο παχιά.
Με 3αρι έχω κάνει φιλτροκουτι 50Μ Χ 50Υ Χ 12Π, αλλά με χωρίσματα μέσα που λειτουργούν σαν κόντρες, αντέχει άνετα.
Τώρα τι θα χρειαστείτε,
με 1 φύλλο 100 Χ 50 και 1 φύλλο 50 Χ 50 3αρι από Leroy βγαίνει άνετα (χοντρικά το υπολόγισα) κόστος δηλαδή 12 + 6 = 18 Ευρώ, με 5αρι σχεδόν τα διπλάσια,
θα πρότεινα όμως από Σπακουρη για να κοπούν με δισκοπρίονο και να έχουμε τέλεια κολλήματα.
Να το ξαναπώ, αφού θα το μεταφέρεται άδειο δώστε του και άλλο ύψος (ακόμα και 25), μπορεί να το χρειαστείτε, και να μεταφέρετε το νερό με κουβάδες. Με 3αρι θα είναι ελαφρύ για να μεταφέρετε άδειο
Πείτε μου ακριβώς διαστάσεις (αν το θέλετε ποιο ψηλό) και αν θέλετε 5αρι ή 3αρι , να σας πω τα κομμάτια που θα χρειαστούν να πάτε από τον Σπακουρη να τα πάρετε να σας τα κολλήσω.
Το καλό με το πλέξι είναι πως αν δούμε τα σκούρα βάζουμε κόντρες, και αν πάθει ζημιά μελλοντικά βάζουμε μπάλωμα και το κολλάμε, θα χάσει αισθητικά λίγο βέβαια.
Να σας πω επίσης πως στις ενώσεις θα μπουν φιλετάκια για καλύτερη αντοχή αλλά και για να μην υπάρχουν πιθανές διαρροές.
Για τα παραπάνω δεν έχω υπολογίσει καπάκι,
επίσης εσωτερικά μπορεί να κολληθούν στηρίγματα για ραφάκια που θα μπαίνουν τα κοράλλια
Κάτι ακόμα , αν το θέλετε χωρίς κόντρες πάμε για 10αρι τότε, που αισθητικά θα είναι καλύτερο αλλά θα έχει το τριπλάσιο βάρος και μεγάλο κόστος,
και επίσης από τις μεταφορές να ξέρετε πως θα αποκτήσεις γρατζουνιές,
για μην ασχοληθείτε να είναι μια τέλεια βιτρίνα
__________________
Δεν απαντώ σε πμ για ενυδρειακά θέματα
Φυλλάδιο GAB - Χρυσόψαρα Φυλλάδιο GAB - Μονομάχοι
Τα ενυδρεία μου



Τελευταία επεξεργασία από το χρήστη Τάκης : 21-10-16 στις 07:19
Απάντηση με παράθεση
 
Page generated in 0,01561 seconds with 11 queries