Θέμα: 250 Λτ + 80λτ
Εμφάνιση ενός μόνο μηνύματος
  #13  
Παλιά 20-04-12, 19:47
Το avatar του χρήστη Samian
Samian Ο χρήστης Samian δεν είναι συνδεδεμένος
Mare nostrum moderator
 
Εγγραφή: 02-02-2010
Περιοχή: Σάμος
Μηνύματα: 957
Προεπιλογή

Παράθεση:
Αρχική Δημοσίευση από ανδρεας νικολαου Εμφάνιση μηνυμάτων
Αγαπητοί φίλοι
Πραγματικά χαίρομε για τις συμβουλές που μου δίνεται. Γι'αυτό είναι το φόρουμ φίλε μου.
Ναι θέλω να βελτιώσω το ενυδρείο μου και οπτικά αλλά και λειτουργικά.
Θα προσπαθήσω να κάνω κάποιες βελτιώσεις όσο πιο ανέξοδα μπορώ.
Αρχικά θα εγκαταστήσω ένα σύστημα για να κρατήσω την θερμοκρασία του ενυδρείου κάτω από 27 C. Δεν θα βάλω chiller λόγο κόστους και αγοράς αλλά περισσότερο το λειτουργικό κόστος (ηλεκτρισμός). Και με ανεμιστηράκια μπορείς να κάνεις την δουλειά σου αλλά θέλει προσοχή η αλατότητα λόγω εξάτμισης νερού, οπότε πρέπει να εφοδιαστείς με ρεφλεκτόμετρο (μετράει την αλατότητα) και αν μπορείς και ελεγκτή θερμοκρασίας. Διάβασε στον τεχνικό εξοπλισμό και θα δεις....
Από ότι έχω καταλάβει το protein skimmer είναι απαραίτητο γιατί παρέχει τέλειο φιλτράρισμα.
Σου είπα...χθες έπρεπε να το έχεις. Ψάξε στις αγγελίες όλο και κάποιο μεταχειρισμένο θα βρεις να πουλιέται σε καλή τιμή.
Η άμμος και οι βράχοι τοποθετήθηκαν στο ενυδρείο από την αρχή και έτσι δεν πιστεύω να προκαλέσουν κάποιο πρόβλημα. Οι περισσότεροι από τους βράχους είναι πορώδες σε βαθμό που σπάνε εύκολα και πιστεύω ότι βοηθούν στην βιολογία του ενυδρείου. Όπως το λές ακούγονται σαν τραγάνες. Είναι αυτά που βγάζουν τα δίχτυα από σχετικά βαθιά νερά και είναι ασβεστολιθικές αποθέσεις....Δεν είναι σαν τον τροπικό βράχο αλλά δεν πολυπειράζει αυτό. Όταν τα έβαλες τα πήρες μέσα από την θάλασσα (ζωντανός βράχος) ή τα βρήκες πουθενά έξω πεταμένα. Έκανες κάποιες βασικές εργασίες καθαρισμού ή ο εξάδερφος...και μπλούμ.
Το νερό που κάνω αλλαγές είναι από την βρύση αλλά το προετοιμάζω 24 ώρες πριν και έτσι όταν το βάλω στο ενυδρείο είναι κατά την άποψη μου κατάλληλο.
Εγώ δεν νομίζω να έχεις σοβαρό πρόβλημα με αυτό. πέπει όμως να κάνεις μετρήσεις στο νερό σου πριν και μετά την παρασκευή του.
Αλλαγές κάνω κάθε 3 μήνες 100λτ . Οι μετρήσεις που κάνω είναι καλές. Αυτό που με προβληματίζει είναι ότι φυτρώνει άλγη, πρασινάδα παρουσιάζετε στα γυαλιά και η ανεμώνη δεν τρέφετε εύκολα.
Φυσικά και δεν βρίσκεις τπτ στις μετρήσεις αφού η άλγη αποροφά τα νιτρικά που παραμένουν και αυξάνονται εκθετικά και γιαυτό είναι σαν.....δάσος από μπαμπού.
Εσένα εάν σε είχαν σε ένα δωμάτιο συνεχώς κλειστό, πως θα σου φαινόταν ένα έκανες εκεί όλες τις φυσικές σου ανάγκες με ελάχιστη έως μηδενική αλλαγή του αέρα σου;;;;
Πρόσεχε τις κινήσεις σου κα ιότι κάνεις αργά κα ιμελετημένα γιατί οι ριζικές αλλαγές μπορεί να σου γυρίσουν τούμπα το ενυδρείο και να τα πάρεις όλα στα χέρια.
Καλή συνέχεια

Υ.Γ Εάν είσαι κοντά στη θάλασσα και βρεις περιοχή με καθαρό (με μετρήσεις) νερό χρησιμοποίησέ το...Είναι μεγάλη κουβέντα αυτό.
__________________
Απάντηση με παράθεση
 
Page generated in 0,01818 seconds with 11 queries