Εμφάνιση ενός μόνο μηνύματος
  #1  
Παλιά 19-11-18, 08:14
Το avatar του χρήστη michalos
michalos Ο χρήστης michalos δεν είναι συνδεδεμένος
Senior Member
 
Εγγραφή: 02-10-2016
Περιοχή: ΡΕΘΥΜΝΟ
Μηνύματα: 415
Προεπιλογή Μεσογειακό μετά από ich

Καλημερα, επανερχομαι στο θεμα του μεσογειακου μου που αρωστησαν τα ψαρια με ich και τα εχασα ολα
http://www.aquatek.gr/vb/showpost.ph...&postcount=144
Η σκεψη πηγε στο restart για να ξεφορτωθω το ich και να ξαναβαλω ψαρια μεσα
Αυτο ειχε το θετικο οτι συντομα ξαναβαζεις ψαρια μεσα αλλα το αρνητικο οτι νεκρωνεις τα παντα μεσα ,βραχο αμμο και πρεπει να ξαναμαζεψεις εκτος τα ψαρια και ανεμωνες ερημιτες γαριδες και οτι ειχες μεσα
Τελικα αλλαξα γνωμη και θα περιμενω να φυγει μενοντας χωρις τους ξενιστες του (τα ψαρια) και κανοντας τον κυκλο του.
Αυτο παιρνει αρκετο καιρο αλλα το θετικο ειναι οτι κρατας ανεμωνες ερημιτες γαριδες και επιπλεον μενουν ζωντανη η αμμος και οι βραχοι
Αυτο το εκανα για το λογο οτι ειναι χειμωνας και ειναι δυσκολο να βρεις ανεμωνες και ερημιτες χωρις να βουτηξεις που δεν γινεται και επιπλεον θελει καιρο να ξαναζωντανεψουν βραχοι και αμμος οταν νεκρωσουν ειδικα αν δεν βαλεις αλλους ζωντανους βραζους, πραγμα δυσκολο χειμωνιατικα αφου το 99% τους βρισκο στον βυθο
Τωρα εχω 4 ανεμωνες, 1 ερημιτη, 1 καβουρακι μικρο, 1 αχινο ,2 γαριδες και μερικα σαλιγκαρια και οπως ειπα κανενα ψαρι
Απο οσο διαβασα για να κανει το ich το κυκλο χωρις ψαρια θελει περιπου 2,5 μηνες οποτε δεν μενει παρα να περιμενω και να ειμαι προσωρινα με αυτα που εχω τωρα
Μετα απο αυτη την ιστορια εκεινο που εχει σημασια για μενα ειναι το γιατι εγινε και να μην ξανασυμβει
Πιθανες αιτιες που βλεπω εγω ειναι
1. εβαζα νεα ψαρια στο ενυδρειο αρκετες φορες και καθε φορα υπαρχει ο κινδυνος να εχουν μολυνση τα νεα
2. Κακη ποιοτητα νερου λογω μικρης ποσοτητας αλλαγης νερου και οχι συχνες αλλαγες
Εκανα αλλαγες με νερο ΑΟ που λογω της μικρης ποσοτητας του δοχειου του (8 λτ) επρεπε να περιμενο αρκετα να μαζεψω νερο και για να το συντομευω αλλαζα 10 -15 λιτρα καθε 1 -2 φορες το μηνα
Ποσοτητα μικρη αν σκεφτεις μαζι μ το sump εχω 130 λτ στο ενυδρειο (105+25 sump), με αποτελεσμα το νερο τελευταια να παρατηρω στις αλλαγες οτι ηταν καπως θολο με κιτρινο-καφε αποχρωση
3. Παρα πολλοι κατοικοι στο ενυδρειο
Τελευταια ειχα:
2 κλοουνακια, 4 καλογριες , 3 γυλους (1 μεσαιο 2 μικρουλια) , 1 ανεμογοβιο, επισης 5 ανεμωνες ντοματες , 1 αχινο , μερικες γαριδες κ μερικα σαλιγκαρια
Που αν σκεφτουμε τις μικρες αλλαγες νερου με ολα αυτα τα ζωντανα , φυσικο καπου κλαταρε το συστημα
Απο την ανοιξη που προβλεπω να ξαναμπουν ψαρια εκεινο που θα αλλαξω εκτος του μικροτερου αριθμου ζωντανων θα ειναι οι μεγαλες αλλαγες νερου
Πηρα 2 κανιστρα 20κιλα , 40 λιτρα συνολο δηλαδη ,ηδη κανω αλλαγες με αυτα τωρα απο θαλασσα 1 φορα το μηνα, και θα παρω αλλο ενα 20λιτρο μπιτονι ωστε να εχω 60 λιτρα το μηνα αλλαγη νερου απο θαλασσα
Απάντηση με παράθεση
 
Page generated in 0,01705 seconds with 11 queries