Θέμα: skimmerelss 850lt
Εμφάνιση ενός μόνο μηνύματος
  #44  
Παλιά 22-12-15, 11:58
gregkn73 Ο χρήστης gregkn73 δεν είναι συνδεδεμένος
Member
 
Εγγραφή: 22-02-2013
Περιοχή: komotini
Μηνύματα: 341
Προεπιλογή

Παράθεση:
Αρχική Δημοσίευση από Sakis Papadopoulos Εμφάνιση μηνυμάτων
Το wire coral πρεπει να ειναι υπεροχο.... το ταιζεις με τπτ?
Για της απταιζιες αν και δεν ειχα ποτε αλλα απο φιλο που ειδα σε μεγαλο ενυδρειο μαλλον η καλυτερη λυση ειναι να βαλεις μια πεταλουδα!
chelmon rostratus! φυσικα επιδι ειναι πολι περιεργο ψαρι κανονισε να ειναι απο φαρμα και οχι πιασμενο στην φυση!
Τα bergia μηπως γιναν τροφη για τπτ ψαρια πηθανον βρασακια??
Για τα κοραλια που εχασες δεν ειναι μονο η θερμοκρασια. ισως αυτη ηταν ο κυριος λογος αλλα σιγουρα το ph και και αλλα ιχντοστοιχεια να εδεσαν στην συναρτηση για να βγει το αποτελεσμα!
Το ph στα ενυδρεια χορις σκιμμερ παντα ειναι πεσμενο! Αυτος ηταν ο 1ας απο του 2 λογους που εβαλα το σκιμμερ!
φυσικα δεν θα σου πω για της θερμοκρασιες που μαλωναμε τοσο καιρο μονος σου εχεις καταλαβει ποσο εβαλοτα ειναι τα κοραλια.
Σιγουρα στην φυση τα κοραλια ειναι πιο ευαισθητα λογο οτι εκει ειναι παράδεισος αλλά δεν καναν νεκρωσει ουτε στο Petshop.
Επισις εφοσον ειναι στεγνο το ενυδρειο για τι ψαχνεις να δυναμωσης και αλλο το φιλτρο σου?? οι montipores ειναι γρηγορες και απο εκει βλεπω τι παιζει στο ενυδρειο...
Σακη το wire ειναι μη φωτοσυνθετικο, τρωει μεχρι και κατεψυγμενη. Καθε 5 μερες το κανω ταργκετ, μαζι με την ανεμωνη.και καποια λπς. Χελμον θα εβαζα πριν τις απταισιες γιατι μου αρεσει πολυ και ταιζω ζωντανη τροφη, αλλα.δεν ειναι ριφ safe δυστυχως.

Τα ρασε που εχω δεν τρωνε μπεργκια. Τα cirhilabrus & para heilinus , pου εχω δεν τρωνε ωφελιμα αλλα και πεστ, γενικα.δεν τρωνε απο τον βραχο, ειναι απλα ρασε ομορφιας! Τα μπεργκια μαλλον επρεπε να τα πολλαπλασιασω σε χωριστο ενυδρειο και μετα να τα προσθετω, αν τα εφαγε κατι, μονο οι πεπερμιντ που εβαλα πιο μπροστα ισως, αλλα νομιζω οτι αν δεν ζουνε τελικα, απλαα ειναι ευαισθητα ζωντανα.

Για το pH διαφονω, το ατς και η αναταραξη κανει καλη δουλεια, το σκιμερ αν το εβαλε; για οξυγονωση κακως, μπορουσες να βαλεις απλα μια αερ. αντλια. Δυστυχως τα σαλιφερτ pH, δεν μπορουν να πιασουν την ημερησια διακυμανση, αυτην θα ηθελα να μετρησω, αν και σχεδον ειμαι σιγουρος οτι δεν ειναι αυτος ο λογος, γιατι εχω πολυ φως στο σαμπ το νραδυ. Την αεραντλια το βραδυ την εβαλα για το "φοβο των ιουδαιων"

Η Τ του χρονου αν ολα.πανε καλα θα ξαναπαει, στους 23/γιατι τα κοραλια θα ειναι πολυ πιο ανθεκτικα. Τωρα αν ηταν αυτος ο λογος, ηταν γιατι ηταν 22,3/και οχι 23/που ηθελα, συν οτι δεν ειχαν προσαρμοστει οι θαλασσινες ακρο.
Παράθεση:
Αρχική Δημοσίευση από pagokoftis Εμφάνιση μηνυμάτων
Πανέμορφο φίλε μου το wire coral!!! Δεν το είχα ξαναδεί... Μεγαλώνει στριφογυρίζοντας ή είναι μαλακό και το διαμορφώνεις εσύ προσεκτικά?
Σκληρο κορμο.εχει με μαλακους πολυποδες , το σχημα μονο του το παιρνει, αλλα διαβασα οτι εξαρταται απο την ροη στο ενυδρειο. Αυτη τη μορφη που εχει την πηρε απο τη θαλασσα που μεγαλωσε, ειμαι περιεργος να δω σ μενα πως θα ελελιχθει, τις τζεμπαο , τις εχω σε κυματισμο μονιμα.
Απάντηση με παράθεση
 
Page generated in 0,01721 seconds with 11 queries