Θέμα: skimmerelss 850lt
Εμφάνιση ενός μόνο μηνύματος
  #41  
Παλιά 21-12-15, 23:24
gregkn73 Ο χρήστης gregkn73 δεν είναι συνδεδεμένος
Member
 
Εγγραφή: 22-02-2013
Περιοχή: komotini
Μηνύματα: 341
Προεπιλογή





Χθεσινες,,....το wire coral απροσμενα οχι μονο προσαρμοστηκε, αλλα εχει μεγαλωσει 0,5-1 εκ στον μηνα πανω. Ευχαμαι να συνεχισει ετσι. Κατα τα αλλα αν κρασαρει απο κατι το ενυδρειο, ειναι οι απταισιες!! Ειναι πλεον παρα πολλες και μεγαλωνουν τρομερα γρηγορα. Τα berghia δεν τα ξαναειδα 7 μερες αφοτου τα εβαλα, και το πιο πιθανο ειναι να μην ζουν. Οι πεπερμιντ τρωνε απο ολα που ριχνω, εκτως απο απατιζιες.Δεν ξερω τι να κανω :'(
Εντωμεταξυ εδω και ενα μηνα ειχα stn στις 3 αγοραστες ακρο που εχω, ενω τα υπολοιπα φραγκ-ακρο απο χομπιστες πανε μια χαρα. Κυριως υπαιτιος πρεπει να ηταν η Τ που νομιζα οτι την ειχα 23-23.5 , αλλα λογω λαθους καλιμπραρισματος του stc 1000, ηταν 22.3-22.8! κανονικα δεν επρεπε να τις χασω, αλλα οι καλιεργημενες στην θαλασσα ακρο=ουσιαστικα αγριες, ειναι πολυ πιο ευαισθητες απο τις προσαρμοσεμενες στα ενυδρεια μας. το σωστο καλιμπραρισμα ετεροχρονισμενα εμαθα οτι -ευχαριστω Σταυρο- γινετε με ψηφιακο θερμομετρο παιδικο και ζεστο νερο στους 37.... Ανεβασα πλεον την Τ στους 23.8-24.1 , εχω κανει 3 αλλαγες συνολικα 400 λιτρα , εκανα και προσθηκης μιας αεραντλιας που ανοιγει με τα φωτα του σαμπ-μπας και φταιει και το βραδυνο χαμηλοτερο ph, kai pleon το stn προχωραει αλλα εμ πολυ αργους ρυθμους στις 2 αγοραστες ακρο που μεινανε, και ευτυχως ολα τα αλλα σπς ειναι μια χαρα , οπως και μερικα ακομη φραγκ που εβαλα προσφατα. tο μυαλο μου παει και σε καποια ελλειψη στιχειων, προσθεσα ελαχιστο fe για τις αλγες στο σαμπ, και υποψιαζομαι εξαιτιας αυτων , οτι τραβανε πιο πολυ καλιο , απο οτι εβαζα με τις 10% εβδομαδιαιες αλλαγες που εκανα. δυστυχως δεν βρισκω τεστ για να το μερησω να σιγουρευτω, ωστε να αρχισω την προσθηκη KCL. τις σαλιφερτ to profi test K, δεν υπαρχει πουθενα!
τα θρεπτικα παραμενουν μηδενικα, παρολο που αυξησα το ταισμα-ενα διαστημα ξαναπερασε κακως απο το μυαλο μου, εξαιτιας μια μοντι, μηπως στεγνωνει το ενυδρειο, αλγες εχω μονο αυτην την ροζ μακροαλγη που ηρθε με ενα κοραλι, απλωσε μεν πολυ, αλλα ευτυχως παραμενει πολυ κοντη δεν ενοχλε τιποτα, και τελικα απλα προσθεσε ομορφια ΙΜΟ, αδικα με ειχε "τρομαξει" οταν αρχισε να απλωνει. μου βγαινει ομως μια πρασινη πολυ "ευαλωτη" χνουδωτη, σε ελαχιστα σκιερα σημεια, κατω απο προεξοχες!!! Τι αλγη μπορει να ειναι αυτη που προτιμαει την σκια?
τον τελευταιο καιρο , περαν του αλυτου και ισως αποδειχθει μοιραιου προβληματος με τις απταισιες, διαβαζα-αναρωτιομουν αν ειναι δυνατον να στεγνωνουν γενικα ενυδρεια χωρις προβιοτικες και ειδικα σκιμερλεςς, με απασχολει η ιοντικη ανισσοροπια και ποσο "βρωμικες" ειναι οι σκονες τις bailing και αν ο ριακτορας ειναι καλυτερη λυση, πως μπορω να κανω το RDSB πιο αποδοτικο στα πρωτυπα dymico, θελω να ξεκινησω και ζωντανο φυτοπλαγκτον, γιατι αρχισω να πιστευω οτι ειναι θεμελιος λιθος για τα συστηματα μας και γενικα αυτο το χομπι οσο παει γινεται και πιο ενδειαφερον
Απάντηση με παράθεση
 
Page generated in 0,02071 seconds with 11 queries