Εμφάνιση ενός μόνο μηνύματος
  #52  
Παλιά 12-10-09, 09:35
Το avatar του χρήστη panos1972
panos1972 Ο χρήστης panos1972 δεν είναι συνδεδεμένος
Senior Member
 
Εγγραφή: 25-01-2009
Περιοχή: Περαία, Θεσσαλονίκη
Μηνύματα: 1.043
Προεπιλογή

Παράθεση:
Αρχική Δημοσίευση από westie Εμφάνιση μηνυμάτων
πολυ τέλειο ενυδρείο!!
Μου έδωσες ιδέες!!
Εύγε!!
Ευχαριστώ westie! Ένας καλός λόγος πάντα "αγγίζει"....
-------------------------
Παράθεση:
Αρχική Δημοσίευση από georgarask Εμφάνιση μηνυμάτων
Θα σου ελεγα να μη τα εχεις ετσι αριστερα και δεξια ... μου θυμηζουν παρτερια με λουλουδια ... επισης τις βαλισνεριες ομαδοποιησε τες καπως ... Μη φοβασαι θα εξαπλωθουν και μονες τους! Θα προσπαθουσες να φτιαξεις ενα τοιχο απο βαλισνεριες αλλα φαινονται λες και ειναι σε παραταξη!! Εμενα παντως μου αρεσει παρα πολυ! Μη κανεις οτι σου λεει ο ενας και ο αλλος απλα φαντασου το στο μυαλο σου και φτιαξτο ακομα καλυτερο!!

Ευχαριστώ georgarask! Ένα καλοπροαίρετο σχόλιο πάντα είναι καλοδεχούμενο!

Όπως ειπα και στην αρχή το ενυδρείο δεν έχει τελειώσει ακόμα. Όσον αφορά τις βαλισνέριες, όντως θέλησα να κάνω ένα τοίχο. Έχει μπεί διπλή σειρά και ο σκοπός μου ήτανε τριπλή, αλλά με μιά επιφύλαξη για το όταν μπεί το ξύλο. Επίσης το ξύλο έλεγα να μπεί ψιλοδιαγώνια έτσι ώστε να φυτευτεί μια ομάδα βαλισνέριες μπρός και μια πίσω σε κάθε άκρη του ξύλου. Σε κάτοψη αυτό στο σχήμα "%" με τα κυκλάκια περισσότερο στις άκρες...
Θα επιδιώξω όμως λίγη περισσότερη "αφέλεια" (φυσικότερο στήσιμο) προς τα τελειώματα. Το βασικό σχήμα όμως σε αυτή τη φάση μαλλον με ικανοποιεί σε γενικές γραμμές και θα θα παραμείνει.

Τρείς είναι οι λόγοι που με οδήγησαν στην δημιουργία των "παρτεριών". Οι κλίση των κιχλίδων στην κηπουρική, το γεγονός ότι σχεδόν όλα τα φυτά είναι κλαδέματα οπότε έχουν ακόμα φτωχό ριζικό σύστημα, και για να δώσω όσο το δυνατόν πιο γρήγορα πυκνότερη βάστηση για να κρυφτεί ο γόνος από τα ζωοτόκα (πράγμα το οποίο δεν κατάφερα, μιας και οι κιχλίδες απάξ και αντιλήφθηκαν πως υπάρχει και κάτι άλλο, δεν περιμένουν να περάσει μπροστα από το στόμα τους για να το κυνηγήσουν αλλά ψάχνουν όπου δε μπορείς να φανταστείς....).

Φυσικά και τον τελικό λόγο στη διακόσμιση πλέον τον έχω εγώ. Όμως μέσα από τέτοιες κουβέντες τις περισσότερες φορές θέτονται κι άλλες ιδέες που μπορεί να έχουν αρτιότερο τελικό αποτέλεσμα.
__________________
...
Επειδή τό αδοκίμαστο καί τό απ’αλλού φερμένο
Δέν τ’αντέχουν οί άνθρωποι...

Τελευταία επεξεργασία από το χρήστη panos1972 : 12-10-09 στις 09:35 Αιτία: Automerged Doublepost
Απάντηση με παράθεση
 
Page generated in 0,04207 seconds with 11 queries