Εμφάνιση ενός μόνο μηνύματος
  #11  
Παλιά 15-05-08, 18:19
Το avatar του χρήστη Kostas G.
Kostas G. Ο χρήστης Kostas G. δεν είναι συνδεδεμένος
Administrator
 
Εγγραφή: 08-09-2003
Περιοχή: Γλυφάδα
Μηνύματα: 2.792
Προεπιλογή

Δεν ξέρω αν βοηθάει,αλλά εγώ έχω 2 σωλήνες για την υπερχείληση,5εκ. εσωτερικής διαμέτρου ο καθένας και μου αρκούν με λίγη άνεση για 12500λίτρα την ώρα turnover του sump μου...Δεν θα πήγαινα σε κάτι λιγότερο από αυτό βέβαια γιατί όταν το δουλεύω full σε αυτά τα λίτρα,το κενό που μένει στους σωλήνες είναι ελάχιστο...Αν θυμάσε τον τύπο και το πας με διατομές αγωγών,νομίζω πως θα βρεις τι είναι καλύτερο να χρησιμοποιήσεις...Πάντως καλύτερα είναι να έχουν παραπάνω ικανότητα παρά μικρότερη...(σίγουρα...)
Αν οι αντλείες μπουν μέσα στο sump,μια χαρά είναι και οι OR 3500 αλλά αν μπουν εξωτερικές,θα πήγαινα σε Eheim καθώς έχω διαβάσει αξιόπιστες διφορούμενες εμπειρίες πάνω στις OR...Λόγω του ότι είναι φτιαγμένες να βρίσκονται μόνο 1 μέτρο κάτω από την επιφάνεια του νερού,πολλές φορές έχουν διαρροές λόγω της μεγαλύτερης υδροστατικής πίεσης...(ποιός τις έχει μόνο 1 μέτρο κάτω από την επιφάνεια του νερού του κυρίως ενυδρείου...)

Για να βάλεις 10λίτρα από όλα αυτά τα υλικά που λες θες πολλά χρήματα αλλά αφού λες οτι υπάρχει budget γερό,εντάξη είναι...Προσωπικά θα έβαζα 20κιλά από τα πιο φθηνά υλικά που αναφέρεις αντί για 10 + τα υπόλοιπα που λες...Νομίζω πως για overstocked ενυδρείο θα είναι λίγα,αν σκεφτείς οτι τα σφουγγάρια θα τα αλλάζεις και παροδικά μάλλον...

Για όσμωση,θα σου έλεγα να κοιτάξεις τις RO man μια και είναι και οικονομικές,και με καλή απόδωση και έχει και για αρκετά λίτρα την ημέρα παραγωγή...Σκέψου τα λίτρα που θα χρειάζεσαι ημερησίως και βάλτα επί δύο μια όταν λειτουργούν με όλα τα προφίλτρα τους η παραγωγή είναι λιγότερη από την αναγραφόμενη...

Όσο για την θέρμανση,αν δεν πέφτει η θερμοκρασία του δωματίου κάτω από τους 20 και το ενυδρείο είναι καλά κλειστό,εντάξη θα είναι με αυτούς,αν όμως πιανει και 16-18,καλό θα ήταν να πήγαινες σε κάτι παραπάνω...

Ανυπομονώ να το δω να κατασκευάζεται και να εξελίσσεται!!!
__________________
"The Catfish is a Plenty Good Enough Fish For Anyone" - Mark Twain
Απάντηση με παράθεση
 
Page generated in 0,01518 seconds with 11 queries