Εμφάνιση ενός μόνο μηνύματος
  #3  
Παλιά 07-11-22, 17:56
Vlad_1926 Ο χρήστης Vlad_1926 δεν είναι συνδεδεμένος
Junior Member
 
Εγγραφή: 05-11-2022
Περιοχή: Αλεξάνδρεια
Μηνύματα: 4
Προεπιλογή

Ευχαριστώ πολύ!

Παράθεση:
Αρχική Δημοσίευση από Γιώργος Κ Εμφάνιση μηνυμάτων
1. Αφου παρεις το ενυδρειο και το στησεις (με πετρες, ξυλα κοκ) και το γεμισεις νερο βαζοντας το φιλτρο σε λειτουργια ξεκιναει η διαδικασια του στρωσιματος ...
1. Άρα, μαζί με το ενυδρείο πρέπει να αγοράσω α)αντιχλώριο, β)αμμωνία και γ)τεστ νερού για αμμωνία, άζωτο και νιτρικά άλατα.
2. Επίσης πρέπει να πάρω και τεστ για το PH του νερού και την σκληρότητα (GH) διότι με την τοπική εταιρία ύδρευσης δεν μπορώ να βγάλω άκρη.
3. Θέλω να βάλω μέσα και φυτά. Τα φυτά θα τα βάλω εξαρχής και θα τα έχω μέσα όσο θα γίνεται το στρώσιμο; Προτού όμως βάλω τα φυτά δεν πρέπει να έχω αποφασίσει τι ψάρια θα βάλω για να υπάρχει μεταξύ τους "χημεία";
4. Το υπόστρωμα πρέπει να το βάλω και αυτό τώρα στην αρχή, σωστά; Το τι υπόστρωμα πρέπει να βάλω δεν εξαρτάται από τα φυτά και τα ψάρια που θα επιλέξω;
5. Ακόμη θα αγοράσω τα διακοσμητικά στοιχεία, ξύλα και πέτρες (μη ασβεστολιθικές, σωστά; ). Μπορώ να βάλω μέσα και κεραμικά διακοσμητικά ή καλύτερα όχι;
6. Στο εσωτερικό φίλτρο που είναι ενσωματωμένο έχει μέσα 2 μπλε σφουγγαράκια. Να αφαιρέσω το ένα και σε όσο χώρο υπάρχει να βάλω βιολογικό; Ωφελεί σε κάτι ή άδικος κόπος; Χρειάζεται να μπει και φίλτρο άνθρακα ή αυτό εξαρτάται από τα ψάρια που θα επιλέξω;
Απάντηση με παράθεση
 
Page generated in 0,01428 seconds with 11 queries