Εμφάνιση ενός μόνο μηνύματος
  #4  
Παλιά 18-12-09, 15:13
japetus Ο χρήστης japetus δεν είναι συνδεδεμένος
Member
 
Εγγραφή: 18-02-2005
Μηνύματα: 296
Προεπιλογή

Συνήθως τόσο εντονο προβλημα αλγης (πρασινο νερό όπως περιέγραψες) εμφανίζεται σε νέες εγκαταστάσεις όπου δεν υπαρχουν φυτα ή άλλοι οργανισμοι να απορροφήσουν τα θρεπτικά στοιχεία, και φυσικα καλοκαίρι με ζεστη και μεγάλη ηλιοφανεια.
Εγω τον πρωτο καιρο ειχα χρησιμοποιήσει ένα υγρό που προμηθευθηκα απο καταστημα ενυδρειων (της sera νομιζω), το οποιο αυξανει την επιφανειακη ταση του νερου και αναγκαζει τα σωματιδια της αλγης να συσσωματωθούν και είτε να καταβυθιστουν και να τα μαζεψει το φιλτρο ή να τα φανε τα ψαρια, είτε να ανέβουν στην επιφάνεια οπου τα μαζευεις με απόχη. Έτσι δεν επηρεάστηκε η αναπτυξη φυτων οπως θα γινοταν αν αλλαζα συνεχως νερο.
Πλέον, αν και δεν το χρησιμοποιω συχνα, λίγες μέρες μονο το καλοκαίρι, εχω βάλει ενα συστημα με λαμπα uv, αν και η νουφαροκάλυψη είναι τέτοια πια που δεν εμφανίζεται ιδιαίτερο προβλημα άλγης.
Τη δικια μου λαμπα (καθως και αντλια για ενα φιλτρο που εφτιαξα) την ειχα παρει απο ebay, στη Γερμανία νομίζω ήταν το μαγαζί...
Νουφαρα πλεον αλλα και αλλα υδροβια φυτα βρισκεις (ή παραγγέλνεις αν δεν εχουν) στα περισσοτερα κεντρα κηπου την ανοιξη. Υπαρχουν μαλιστα, ειχα δει σε ανοθοκομκη εκθεση περυσι, και καλλιεργητες αποκλειστικα υδροβιων φυτων που εφοδιαζουν τα μαγαζια. Παλια δεν υπηρχαν πουθενα, τα πρωτα που ειχα βαλει ήταν αγρια νουφαρα που ειχα μαζεψει απο μια λιμνη.
Πολύ ευκολη καλυψη της επιφανειας του νερου, προσφερει επίσης και το νεροκάστανο (piscia stratiotes) το οποιο πολλαπλασιαζεται ταχυτατα (θεωρείται ζιζάνιο), επιπλεει στην επιφανεια και οι ριζες του που κρεμονται κατω απο το φυλλο ειναι εξαιρετικο μεσο για να γεννησουν αυγα τα ψαρια. Πρεπει ομως να εχεις το νου σου και να πετας καθε τοσο φυτα, γιατι εξαπλωνεται παρα πολυ...
Απάντηση με παράθεση
 
Page generated in 0,01540 seconds with 11 queries