Εμφάνιση ενός μόνο μηνύματος
  #14  
Παλιά 21-02-16, 09:29
Το avatar του χρήστη Τάκης
Τάκης Ο χρήστης Τάκης δεν είναι συνδεδεμένος
Bob ο Μάστορας
 
Εγγραφή: 28-12-2012
Περιοχή: ΚΕΡΑΤΣΙΝΙ
Μηνύματα: 14.715
Προεπιλογή

Καλώς ήρθες και από εμένα.
Θα συμφωνήσω με όλα όσα σου είπαν τα παιδιά πριν.
Ο πλεκο πρέπει να φύγει οπωσδήποτε από το ενυδρείο με α χρυσόψαρα. Θέλει τελείως διαφορετικές συνθήκες για να ζήσει (και όχι να επιζήσει), όπως επίσης και ο λόγος που στον πουλήσανε είναι τελείως λάθος, μπορεί να τρώει και άλγη αλλά δεν είναι καθαρίστρια με ένα πατσαβούρι και με το ΑΖΑΧ στο χέρι και να καθαρίζει τζάμια.
Τώρα για τα χρυσόψαρα, δεν θέλω να σε απογοητεύσω αλλά ούτε για τα χρυσόψαρα κάνει το ενυδρείο σου, όπως όλοι μας έτσι και εσύ πίστεψες τους εμπόρους πως τα χρυσόψαρα μπορούν να ζήσουν σε γυάλα. Δυστυχώς όμως δεν είναι έτσι, όσο και αν σου κάνει εντύπωση τα χρυσόψαρα γίνονται από τα πιο μεγάλα γνωστά ψάρια σε ενυδρείο, και μπορούν να φτάσουν τους 20 και 30 πόντους (χωρίς καμία υπερβολή), για αυτό χρειάζονται μεγάλα ενυδρεία. Να υπολογίσεις χοντρικά 80 λίτρα νερό για κάθε ψάρι με μήκος ενυδρείου πάνω από 1,20, δηλαδή τα ψάρια σου θα πρέπει να μπουν σε ένα ενυδρείο τουλάχιστον 200-250 λίτρα (το 200 είναι οριακά λίγο).
Ετσι σαν και εσένα ξεκίνησα και εγώ, όπως και οι περισσότεροι
για αυτό δες τα ψάρια μου το 2012 όταν τα πήρα




και δες και τώρα

BORKED

Μελέτησε αυτό το άρθρο και θα καταλάβεις http://www.aquatek.gr/vb/showthread.php?t=74230

και πάλι καλώς ήρθες
__________________
Δεν απαντώ σε πμ για ενυδρειακά θέματα
Φυλλάδιο GAB - Χρυσόψαρα Φυλλάδιο GAB - Μονομάχοι
Τα ενυδρεία μου


Απάντηση με παράθεση
 
Page generated in 0,01471 seconds with 11 queries