Εμφάνιση ενός μόνο μηνύματος
  #26  
Παλιά 18-02-14, 14:45
Το avatar του χρήστη pagokoftis
pagokoftis Ο χρήστης pagokoftis δεν είναι συνδεδεμένος
Senior Member
 
Εγγραφή: 31-10-2013
Περιοχή: Πάτρα
Μηνύματα: 896
Προεπιλογή

καλησπέρα, όσο κι αν φαίνεται περίεργο συμφωνώ ότι τα ζωάκια θα πρέπει να ζουν ελευθερα!! Γι αυτόν τον λόγο πήρα αρχικά τις 2 ταραντούλες, οι οποίες σε μένα έχουν τον δεκαπλάσσιο χώρο από τον μέγιστο που προτείνουν, με αυτόματη ρύθμιση θερμοκρασίας και υγρασίας!! Ο ball python ήταν δώρο-υιοθέτηση!! Δεν θα μπορούσα π.χ. να έχω κατοικίδιο κάποιο πουλί, μέσα σε ένα κλουβάκι στερώντας του τον απέραντο ουρανό!!
Δεν ξέρω αν το σώζω...
Η σμέρνα που σκέφτομαι να βάλω θα είναι γύρω στα 10 cm, τι μέγεθος ενυδρείο να θέλει? 100x50x50 cm είναι καλά λέτε μέχρι να φτάσει τα 20 cm? Μετά θα την αφήσω!!
Κι εγώ σκεφτόμουν ένα skimmer, 2 μικρούς κυκλοφορητές, αεραντλία και μια λάμπα UV-C!! Για την άλγη δεν είναι αυτή αν δεν κάνω λάθος? Και σκοτώνει και βακτήρια? Έχω δει να κάνει το πράσινο ενυδρείο, κρύσταλο πάντως!!! Δεν ξέρω αν θα χρειαστώ και θέρμανση!!
Αλλάζοντας και το 30% του νερού ανά 2-3 μέρες νομίζω θα είμαι εντάξει!!
Το θέμα μου δεν είναι τα χρήματα, θα δώσω ότι χρειαστεί ώστε να είναι όλα οκ, απλά προσπαθώ να αποφύγω 1002 συμπράγκαλα , χωρίς βέβαια να λείπει κάτι βασικό!!!
Στο ίδιο ενυδρείο αργότερα θα μπορούσα άνετα να βάλω αχινούς, ή αστερίες, ή ένα χταπόδι, πάλι για μικρό διάστημα!!
-------------------------
disc-postman , hate you
-------------------------
Πάντως μετά τα λινκς του harris samos, είδα ότι υπάρχουν πάρα πολλά είδη και πολύ εντυπωσικά μάλιστα σμερνών, για ενυδρεία!!

Τελευταία επεξεργασία από το χρήστη pagokoftis : 18-02-14 στις 14:45 Αιτία: Automerged Doublepost
Απάντηση με παράθεση
 
Page generated in 0,01456 seconds with 11 queries