Εμφάνιση ενός μόνο μηνύματος
  #16  
Παλιά 01-10-13, 23:13
Το avatar του χρήστη delta66
delta66 Ο χρήστης delta66 δεν είναι συνδεδεμένος
Professor
 
Εγγραφή: 29-09-2007
Περιοχή: Αθηνα
Μηνύματα: 19.360
Προεπιλογή

Ευχαριστω lionor.

Το θεμα της ποσοτητας τροφης ειναι για ολα τα ψαρια ενα θεμα με δυσκολια.
Εχω γραψει πιο πανω μερικα πραγματα για την ποσοτητα στο "Τροπος ταισματος"

Στα περισσοτερα ψαρια καταλαβαινεις οτι εχουν φαει καλα, απο το φουσκωματακι στην κοιλια τους.
Στα χρυσοψαρα και ιδιως στα fancy ειναι λιγο δυσκολο να φανει γιατι γενικα ειναι φουσκωτες η κοιλια τους κι απο μονες τους.
Αν προσθεσουμε και το γεγονος οτι δεν εχουν ιδιο στομαχι και πεπτικο με τα αλλα ψαρια, μπερδευομαστε περισσοτερο.

Η αποψη μου στο θεμα ταισματος γενικα σε ολα τα ψαρια ειναι να γινεται πολυ καλο ταισμα, και οχι αυτα που διαβαζω περι "οση τροφη καταναλωνεται σε 1 λεπτο" ή "1-2 φυλαρακια" κλπ, παρα μονο οταν μιλαμε για ανωρυμο ενυδρειο ή για περιπτωσεις που εχει καποιο προβλημα η βιολογια μας και οι τιμες των μετρησεων μας.

Ισως ενας τροπος για να καταλαβουμε οτι εχουμε παραταισει τα χρυσοψαρα, ειναι να ταισουμε τοσο πολυ μεχρι που να δουμε να τους κρεμονται τα κακακια απο πισω (οχι διαφανη φυσικα αφου αυτο ειναι ενδειξη ασθενειας) και αναλογα να προσαρμοσουμε το ταισμα ετσι ωστε να μη φτανουμε και σε αυτο το σημειο.
Αλλος τροπος (πιο σωστος κατα την αποψη μου) ειναι να κανουμε μικρα ταισματα 1-2 γεματων μπουκιων. Σε συχνοτητα αναλογα την περιοδο και τις θερμοκρασιες (οπως εχω γραψει πιο πανω)

Και φυσικα να παρατηρουμε την οψη των ψαριων, να εχουν σφριγηλοτητα σωματος, να διακρινονται οι μυς κατα τη διαρκεια της κολυμβησης, λαμπερο χρωμα και ματια, γερα λεπια, χρωμα βραγχιων και φυσικα διαθεση και κινητικοτητα (χωρις να την συγχεουμε ομως με τις ενδειξεις του στρες).
__________________
O delta66 δεν εχει καμια σχεση με επαγγελματα που αφορουν το ενυδρειο και δεν εξαρταται απο σπονσορες, επαγγελματιες και διαφημισεις.
Γραφει ελευθερα και ανεπηρεαστα την αποψη του και ευχαριστει το GAB που του δινει αυτη τη δυνατοτητα.
Απάντηση με παράθεση
 
Page generated in 0,01450 seconds with 11 queries