Εμφάνιση ενός μόνο μηνύματος
  #37  
Παλιά 27-01-18, 18:59
Roulamidi Ο χρήστης Roulamidi δεν είναι συνδεδεμένος
Member
 
Εγγραφή: 01-09-2017
Περιοχή: ΑΘΗΝΑ
Μηνύματα: 103
Προεπιλογή

Παράθεση:
Αρχική Δημοσίευση από Artemisia Εμφάνιση μηνυμάτων
Δεν έχει σημασία πώς είναι το μακαρόνι την δουλειά του την κάνει και η ελαφρόπετρα την ίδια δουλειά κάνει και την "μοσχοπουλάει" η seachem ως matrix Ουάου τι πιασάρικο όνομα !!!!
Με κατάλαβες ? όλα τα βιολογικά για ένα ενυδρείο είναι καλά , εξαρτάται πόσα μπορεί να διαθέσει κάποιος .
Θα πάρω παράδειγμα εμένα , έχω ένα φίλτρο 700 λίτρα και θέλω βιολογικο υλικο οκ ? Πιο νομίζεις ότι αγορασα ? Μιλάμε για ένα ολόκληρο αυτοκίνητο βιολογικό! Αγόρασα ελαφρόπετρα και πέτρες λάβας , για την ακρίβεια άδειασα 2 μάρκετ
Μου βγήκε περίπου 300 ευρώ αν θυμάμαι καλά , το αντίστοιχο σε κάποιας εταιρείας ??? Μάλλον θα αγόραζα καινούριο αυτοκίνητο !

Η μηχανικη φίλτρανση απομακρύνει από το νερό διάφορα αιωρούμενα σωματίδια , δηλαδή σκουπιδάκια που υπάρχουν στο νερό .
Η βιολογική φίλτρανση απομακρύνει από το νερό του ενυδρείου τα βλαβερά οργανικά όπως η ίδια η Αμμωνία, τα Νιτρώδη ιόντα, οι Πρωτεΐνες και τα Αμινοξέα που φτιάχνουν Αμμωνία.
Αν υπάρχει υλικό φίλτρανσης που κάνει και τα 2 μιά χαρά ! Αυτό δεν σημαίνει όμως ότι στο φίλτρο δεν χρειάζεσαι σφουγγάρι
Κατάλαβα.... Εχω πολυυυ διάβασμα ακόμα...... Ελπίζω να αποκτησω τις γνώσεις σου και να φτιαξω ενα τέλειο βιότοπο για τα ψαράκια μου γιατί μιλάμε για τρελό ερωτα μαζι τους. Μέχρι και συζήτηση τους πιάνω. Τρελή για δέσιμο έτσι? Ευχαριστώ παιδιά κι αύριο που θα κάνω καθαρισμό του φίλτρου θα σας δείξω τα βήματα που θα κάνω να με διορθωσετε αν κάτι κάνω λάθος. Επίσης έχω σκοπό να βγάλω και τα φυτά και τους βραχους να τα καθαρισω απο την άλγη με οξυζενέ κι οδοντοβουρτσα. Αλλά έχω ανοίξει άλλο θέμα για αυτο

Στάλθηκε από το HUAWEI VNS-L31 μου χρησιμοποιώντας Tapatalk
Απάντηση με παράθεση
 
Page generated in 0,01858 seconds with 11 queries