Εμφάνιση ενός μόνο μηνύματος
  #1  
Παλιά 11-09-12, 19:13
atthess Ο χρήστης atthess δεν είναι συνδεδεμένος
Junior Member
 
Εγγραφή: 11-09-2012
Περιοχή: ΘΕΣΣΑΛΟΝΙΚΗ
Μηνύματα: 29
Προεπιλογή Αρχάριος γεμάτος απορίες

Καλησπέρα στην παρέα και συγχαρητήρια για την πολύ καλή δουλειά σας. Παρακαλουθώ καιρό το φόρουμ αλλά μόλις πριν λίγο εγγράφηκα. Μου κάνανε δώρο ένα ενυδρείο 112lt μάρκας Aquael με εσωτερικό φίλτρο Aquael Fan 2 Plus, θερμοστάτη τον οποίο δεν έχω τοποθετήσει μιας και θα βάλω χρυσόψαρα και μια λάμπα, αν δεν κάνω λάθος 11W.

Το ενυδρείο το γέμισα πριν 7 μέρες, πρόσθεσα αμέσως αντιχλώριο και έθεσα σε λειτουργία το φίλτρο του στο οποίο σύμφωνα με υποδείξεις τοποθέτηση βιολογικό υλικό τύπου Siporax (ήταν χύμα από αυτό που χρησιμοποιεί το pet που μου το πούλησε).

Από τη 2η μέρα μέχρι και σήμερα προσθέτω βακτήρια και τροφή και κάνω μετρήσεις ανά 2 μέρες.
Πριν λίγο έκανα την τελευταία μέτρηση και έδειξε ΝΗ3=0, ΝΟ3=10 και ΝΟ2=0.

Διάβασα για το στρώσιμο του ενυδρείου και θέλω να ρωτήσω: Είναι δυνατόν να έστρωσε το ενυδρείο μου τόσο γρήγορα; Μπορώ να βάλω το 1ο μου ψαράκι και μετά από 10 μέρες το 2ο και έπειτα ακόμη 1 ή 2;

Οι μετρήσεις έγιναν για την αμμωνία με υγρό τεστ Sera και με sticks της eSHa. Μάλιστα έκανα 3 tests γιατί μου έκαναν εντύπωση οι τιμές.

Να βάλω ψαράκι τις επόμενες μέρες; Βακτήρια και τροφή θα ρίχνω μέχρι τη 10η μέρα όπως μου υπέδειξαν στο pet shop και μετά λέω να πάρω τον 1ο κάτοικο.


Ακούω γνώμες και σχόλια για όλα τα παραπάνω. Οι μετρήσεις μου είναι καλές; Ξέχασα νβα πω πως το PH είναι 7.2 και το GH > 7. KH = 10. Το ενυδρείο έχει ψιλό χαλίκι, 2 πήλινα διακοσμητικά και θα μπουν αύριο και 4-5 πλαστικά φυτά... Υπάρχει πρόβλημα που θα μπουν εκ των υστέρων τα πλαστικά φυτά; Πρέπει να τα πλύνω πριν τα βάλω; Πώς θα τα "φυτέψω" τώρα που είναι γεμάτο το ενυδρείο;;

Νομίζω δεν ξέχασα να εκφράσω καμία απορία μου. Αν θυμηθώ κάτι άλλο θα σας γράψω ξανά
Απάντηση με παράθεση
 
Page generated in 0,01795 seconds with 11 queries