Εμφάνιση ενός μόνο μηνύματος
  #1  
Παλιά 09-10-16, 17:38
Το avatar του χρήστη AGGELOSAR
AGGELOSAR Ο χρήστης AGGELOSAR δεν είναι συνδεδεμένος
Member
 
Εγγραφή: 23-03-2016
Περιοχή: Κηφισια
Μηνύματα: 166
Προεπιλογή Τι φυτά μπορώ να βάλω στο νέο μου ενυδρείο

Καλησπέρα.
Μόλις απέκτησα ενυδρείο το οποίο σκέπτομαι να το φυτέψω. Το ενυδρείο είναι Anubias 1500 ,διαστάσεων MXΠXY 150Χ50Χ60 cm. Για φωτισμό διαθέτει 4 λάμπες Τ5 Anumbias 54 Watt η κάθε μία. Οι δύο, είναι Αnumbias white lighting 8500K. Oι άλλες δύο, Anumbias Red lighting Aquarium lamp. Eχω επιπλέον αγοράσει 40λτ υπόστρωμα Jbl manado και έχω άλλα τόσα λίτρα χοντρή, μαύρη βαλσατική άμμο. Θέλω να το φυτέψω, αλλά είμαι αρχάριος και έχω τις εξής απορίες.
1) Ο εργοστασιακός φωτισμός του ενυδρείου, για τι είδους φυτά είναι κατάλληλος; Θεωρείται χαμηλός, μέσος, ή δυνατός και μέχρι τι είδους φυτά μπορεί να καλύψει; 2) To υπόστρωμα που έχω πάρει είναι καλό; Xρειάζεται κάποια πρόσθετα, όπως π.χ βακτήρια για να αποκτήσει βιολογία, ή λιπάσματα; Σε τι πάχος πρέπει να απλωθεί στο βυθό και με πόσο πάχος βαλσατικού λεπτόκοκου χαλικιού πρέπει να καλυφθεί; Αληθεύει ότι πρέπει να καλυφθεί με νερό η στρωμένη με υπόστρωμα και χαλίκι επιφάνεια , για να αποκτήσει το υπόστρωμα βιολογία και αν ναι, για πόσο χρονικό διάστημα;
3) Πρέπει να φυτέψω πριν ή μετά το στρώσιμο του βυθού και του ενυδρείου γενικότερα;
4) Aληθεύει ότι το φίλτρο Αμβούργου, δεν ενδείκνυται για φυτεμένα ενυδρεία;
5) Τι είδους φίλτρα και ροή είναι κατάλληλη για φυτεμένο ενυδρείο. Αληθεύει ότι η έντονη ανατάραξη της επιφάνειας και η έντονη ροή, αφαιρεί CO2 που χρειάζονται τα φυτά και ποιά είναι η ''χρυσή τομή'', για φυτά και ψάρια; Σκέπτομαι για αρχή να βάλω ''ευκολα'' ζωοτόκα ψάρια όπως τα Γκαπυ, και αργότρα κάποια σαλιγγάρια και γαρίδες! Σε ερώτημα για φίλτρανση, μου προτείνεται όσο το δυνατόν εντονότερη παροχή στη φίλτρανση! Μήπως αυτό, αντεδείκνυται στα φυτά ειδικά, αν δεν έχουμε μπουκάλα CΟ2;
6) Σκέπτομαι να φτιάξω πλάτη ενυδρείου από μαύρη αποστραγγιστική μεμβράνη τη γνωστή ''αυγουλιέρα'' που χρησιμοποιείται για την αποστράγγιση των τοιχείων από μπετόν. Πάνω σε τμήμα της ''αυγουλιέρας'' σκέπτομαι να κολήσω κάποιο διχτάκι με ενυδρειακή σιλικόνη, στο οποίο να δέσω Christmass Moss και άλλα φυτά, για να φτιαχτεί κάποιο είδος χαλιού ή ''φυτεμένης όχθης''! Είναι εφικτό να ευδοκιμήσει Moss ή άλλα φυτά με αυτό το υπόστρωμα ή θα ματαιοπονήσω; Αν ναι ποιά; Από τι υλικό και τι μέγεθος καρέ, πρέπει να έχει το διχτάκι;
7)Eπιπλέον, αν και θέλω να αποφύγω to Cο2, θέλω να κάνω προεγκατάσταση σωληνώσεων τώρα στο στήσιμο για να εξαφανίσω τον εξοπλισμό όσο αυτό είναι εφικτό. Σε ποιά ή ποιές θέσεις πρέπει να αφήσω ''αναμονές'', και τι είδους;
Συγνώμη για τις πολλές μου ερωτήσεις, αλλά είμαι αρχάριος, και τώρα που προσπαθώ να ξεκινήσω, μου δημιουργήθηκαν πολλές απορίες!
Απάντηση με παράθεση
 
Page generated in 0,01727 seconds with 11 queries