Εμφάνιση ενός μόνο μηνύματος
  #6  
Παλιά 30-10-22, 10:41
mrkaza Ο χρήστης mrkaza δεν είναι συνδεδεμένος
Junior Member
 
Εγγραφή: 07-01-2012
Περιοχή: Καματερο
Μηνύματα: 7
Προεπιλογή

Καλημέρα, έχω να πω ότι άργησα μόνο 10 χρόνια να αγοράσω ενυδρείο
Επίσης ,είχα ξεχάσει ότι είχα Account εδώ .

Καθώς έχω ξεκινήσει από άλλο Forum έχω κάνει κάποιες κινήσεις θα γράψω εν συντομία την ιστορία μη βάλω Link και θεωρηθεί διαφήμιση κτλ κτλ .
Με λένε Παναγιώτη διαμένω Καματερό Αττικής και έχουμε σχετικά μαλακό νερό 120 TDS και αγόρασα ένα μεταχειρισμένο Rio 180 .

Σε αυτό το Rio έβαλα μεταχειρισμένο υπόστρωμα με την λογική ότι ηταν αναμειγμένο με Deponit /μπολι .
Δε σκέφτηκα ούτε τον πόσο καιρό θα το είχε αγγελία ούτε ότι δε θα ταίριαζε το ενυδρείο εκεί που ήθελα και εγώ τελικά θα αγόραζα έπιπλο άρα θα έμενε σε κουβά μια εβδομάδα στο μπαλκόνι κτλ κτλ
Επίσης έβαλα 2 ξερά κλαδέματα του γείτονα ηταν εκεί όλο το καλοκαιρι .

Το αποτέλεσμα
Το νερό έγινε μαύρο χάλι για 3 ημέρες με πολλούς ημερήσιους καθαρισμούς καθάρισε .

Ημέρα 4 πρωί βάζω βακτήρια Bacto turbo HS aqua απόγευμα της ίδιας ή της επομένης δε θυμάμαι βάζω ένα Ancistus και ένα χαρεμάκι Guppy με την λογική θα στρώσω με ψάρια και βακτήρια αλλά θα βάλω τόσα λίγα που θα είμαι οκ … «ελεγα» και αγοράζω Test σε Stick καθώς το έπιπλο ήταν εκτός προϋπολογισμού και …
Έχουνε περάσει μερικές ημέρες καθως φυτά δεν υπάρχουν δεν άναβα λάμπες PS το σπίτι είναι σχετικά φωτεινό και ας εχω τέντες .
Παρατηρώ ότι τα Guppy είναι ψιλά μετράω με το Stick που δεν μετράει ΚΑΝ αμμωνία τώρα το ξέρω τοτε όχι λεω όλα οκ .
Ωστόσο Βάζω egeria densa και Nymphoides sp Taiwan (δωρο) και ένα φίλτρο σφουγγάρι και αεραντλία και ανάβω τα φώτα ξανά ρίχνω βακτήρια ,δε γνωρίζω γιατί αλλα η συμπεριφορά αλαξε προς το καλλίτερο .

Περνάνε οι ημέρες και κάπου την 15 ημέρα συνειδητοποιώ ότι το τεστ που κάνω δεν είναι απλά ανακριβές αλλά δεν μετράει καν αυτό που με ενδιαφέρει (Όχι μόνος) , έτσι κανω μια βιαστική αλαγή νερού στα τυφλά και ξανά ρίχνω βακτήρια /τελειώνει το μπουκαλάκι .

Κάπου εκεί αγοράζω Stability με προτροπή συνφορουμιτη και διαβάζω της οδηγίες και λεει κάθε ημέρα για κάποιες ημέρες και συνεχίζω έτσι ….
Είμαστε στο σήμερα 20η ημέρα αύριο θα παραγγείλω υγρά Test επιτέλους και όλα φαίνονται καλά και εχω μια υποψία ότι αρχίζει να αλλάζει το χρώμα στο No2 αλλά σε καμία περίπτωση δεν έχει φτάσει το πρώτο χρώμα του τεστ απλά δεν είναι λευκό .

Συγνώμη για το μακροσκελές Post αλλά και για την ανάσταση του Tread αλλά είχα πολλά να πω και ήθελα να διαβάσω τι είχα γράψει πριν 10 χρόνια .
Ευχαριστώ
Απάντηση με παράθεση
 
Page generated in 0,01634 seconds with 11 queries