Εμφάνιση ενός μόνο μηνύματος
  #50  
Παλιά 14-06-18, 23:58
Nomad7 Ο χρήστης Nomad7 δεν είναι συνδεδεμένος
Member
 
Εγγραφή: 09-06-2018
Περιοχή: Chalkida
Μηνύματα: 40
Προεπιλογή

Η τέταρτη (κρυφή) πλευρά θα έχει αέρα 40 πόντους από την κολώνα, δηλαδή θα είναι δοκάρι --> 40 πόντοι γυψοσανίδα --> 120 πόντοι ενυδρείο, άρα 160 σύνολο από δοκάρι έως τέλους ενυδρείου. Οπότε έχω χώρο στην κρυφή πλευρά του.

Εξακολουθώ όμως να μην καταλαβαίνω την αλλαγή του νερού, πχ στο παράδειγμα του sump που είπες. Λες μια τρύπα στο sump, στην πλευρά της εξόδου του νερού, 10 πόντους κάτω από την επιφάνεια του.

Το ερώτημα μου είναι πως θα κατέβει, όσο νερό χρειάζεται να αλλάξω, από το ενυδρείο στο sump? Εγώ θα έχω overflow box κρεμασμένο στην κρυφή πλευρά του ενυδρείου με bean animal ή herbie σωληνώσεις. Εφόσον μόνο μια συγκεκριμένη ποσότητα μπορεί να ταξιδέψει μέσω της υπερχείλισης στο sump και εφόσον η return αντλία είναι κλειστή, οπότε δεν γυρίζει νερό στο ενυδρείο, η στάθμη του νερού θα κατέβει και θα φτάσει σε ένα σημείο όπου το νερό δεν θα φτάνει να μπει στο overflow box και να κατέβει στο sump.

Κάτι απλό χάνω, είμαι σίγουρος!

--------------------------------------

Και απαντάω μερικώς στον εαυτό μου... Αρχικά θέλω να αποκλείσω την τρύπα στο ενυδρείο, οπότε είτε με αντλία βγάζω νερό από το ενυδρείο και ταυτόχρονα βάζω νερό στο sump με ανοιχτή την return αντλία ώστε να φιλτραριστεί το εισερχόμενο νερό και να πάει στο ενυδρείο. Σωστά μέχρι εδώ?

Αυτό με την τρύπα στο sump, δεν έχω πιάσει την λογική του ακόμα.
Απάντηση με παράθεση
 
Page generated in 0,01452 seconds with 11 queries