Εμφάνιση ενός μόνο μηνύματος
  #13  
Παλιά 08-04-18, 12:02
Dimitris11 Ο χρήστης Dimitris11 δεν είναι συνδεδεμένος
Member
 
Εγγραφή: 11-02-2018
Περιοχή: Ιωάννινα
Μηνύματα: 129
Προεπιλογή

Καλημέρα και χρόνια πολλά στους απανταχού χομπίστες των ενυδρείων.
Τελικά έγινε αυτό που προβλέψατε, τα ψαράκια μου όσα δεν πρόλαβα να χαρίσω, κατέληξαν. Είχα μείνει με 3 ψαράκια και τα φρόντιζα καθημερινά ώστε να τα κάνω να νιώσουν όσο το δυνατόν πιο οικεία. Τα 3 τελευταία, ενώ όλα πήγαιναν ικανοποιητικά (όσο ικανοποιητικά βέβαια μπορεί να πάει με τέτοια ιχθυοφόρτιση) και φαινόντουσαν μια χαρά και ενεργά, έκανα μία αλλαγή νερού και αφαίρεσα τον θερμοστάτη που τον είχα στους 20-21 βαθμούς και έπειτα μέσα σε 2 ημέρες αρρώστησαν και τα 3, και μέσα σε μερικές ημέρες κατέληξαν παρόλο που έριξα στο ευνδρείο sera omnipur for 1000l μιας και δεν ήμουν σίγουρος τι αρρώστια είχαν, πιθανολογώ ich.

Στην αρχή δεν μπορούσα να καταλάβω τι έφταιξε μιας και οι μετρήσεις νερού κατά την αλλαγή έδειξαν μικρή αμμωνία (όχι μηδαμινή, αλλά μία μικρή την είχε το ενυδρείο και πριν όχι όμως σε τοξικό βαθμό για τα ψάρια) και επίσης πάνω από 0 νητρικά (που επίσης και πριν έτσι ήταν). Οπότε πιθανολογώ πως από την αφαίρεση του θερμοστάτη έγινε αυτό? Έβαλα βέβαια φρέσκο νερό στην ίδια περίπου θερμοκρασία με του ενυδρείου, πιθανολογώ όμως πως όταν κρύωσε το νερό απότομα ύστερα από κάποια ώρα τα στρέσαρε με αποτέλεσμα να αρρωστήσουν και συνεπώς να καταλήξουν?

Αυτό που προσπαθώ να καταλάβω είναι τι θα μπορούσα να είχα κάνει διαφορετικά να τα γλυτώσω μιας και συνειδητοποιώ πως υπάρχουν άπειροι κανόνες για το χόμπι αυτό.

Τώρα που έμεινα χωρίς ψάρια, θα ξανα ξεκινήσω από το 0 και θα φυτέψω κανά δυο φυτά και μετά θα βάλω κάνα μονομάχο, κάνα guppy κλπ πριν πάρω μεγαλύτερο ενυδρείο. Θέλω να τα καταφέρω πρώτα στο μικρό πριν πάω σε μεγαλύτερο.

Εδώ μέσα δεν βρήκα έναν οδηγό για αρχαρίους για φύτεμα φυτών στο ενυδρείο. Δεν υπάρχει κάτι αντίστοιχο ή δεν το βρίσκω? Θα με βοηθούσε να μου πει κάποιος από εδώ μέσα βήμα-βήμα τι θα χρειαστώ, τι να προσέξω, πόσο εύκολο δύσκολο είναι κλπ για τα φυτά και να μην στηριχθώ στο πετσοπ μιας και στα ψαράκια μου αυτό ήταν το λάθος.

Επίσης τώρα το ενυδρείο μου που έμεινε κενό, είπα να το καθαρίσω πριν το ξανα χρησιμοποιήσω.

Έχει κανείς ιδέα πως πρέπει να καθαρίσω το κεραμικό/βιολογικό υλικό μου (που πλέον είναι πράσινο από την χρήση του sera omnipur for 1000l) αλλά και τα υπόλοιπα του ενυδρείου (διακοσμητικά, βαμμένο χαλίκι, φίλτρο, δεξαμενή κλπ)? Κάπου διάβασα πως ειδικά για το κεραμικό υλικό θέλει ιδιαίτερη προσοχή.

Και κάτι τελευταίο, θα χρειαστεί να δημιουργηθεί το μπόλι πλέον πάλι από την αρχή σωστά? Αυτό σημαίνει πως θα πρέπει να φυτέψω τα φυτά και να περιμένω μέχρι να έχω καλές μετρήσεις νερού πριν βάλω το νέο ψαράκι?

Ζητώ συγνώμη για το μακροσκελές κείμενο μου και σας ευχαριστώ για τις πολύτιμες συμβουλές που δίνετε αφιλοκερδώς.
Απάντηση με παράθεση
 
Page generated in 0,01727 seconds with 11 queries