Θέμα: Υπερ-σος
Εμφάνιση ενός μόνο μηνύματος
  #24  
Παλιά 17-12-13, 22:56
GraCE Ο χρήστης GraCE δεν είναι συνδεδεμένος
Member
 
Εγγραφή: 15-12-2013
Περιοχή: σαλονικα
Μηνύματα: 96
Προεπιλογή

Παιδια τι να πω 1000 ευχαριστω σε ολους ξεχωριστα! Καθησα διαβασα και διαβαζω συνεχεια! Προς το παρον ειδα τι ειναι αμμωνια και ολα τα αλλα! Επισης, μολις στησω το ενυδρειο πρεπει να περασουν 15 μερες για να "στρωσει" να μην εχει αμμωνια κτλ! Τωρα βεβαια εγω εχω το ψαρακι μεσα αλλα και καλα μπορεσα και το εκανα (συμφωνα με το πετ σοπ) επειδη εβαλα αυτο! Καταλαβα πως αλλαζοντας το νερακι (30% με 50%) καθε 10-15 μερες (1 μηνα μου ειπαν) η αμμωνια θα πεσει καπως!Μετα θα κανω το σχετικο τεστ για αμμωνια για να δω αν ειναι στο 0

Αντιχλωριο εχω αυτο

Για βακτηρια αυτο

Θερμοκρασια ειναι 24-25 βαθμους!

1) Οταν περασουν οι 15 μερες (σημερα ειναι η 3η μερα) να καθαρισω το νερακι (ενα 50%) και να ριξω τα παραπανω αναλογως τα lt/ml ή να το κανω αμεσα? Πηγα σε 3 μαγαζια απο το ανχος μου και που ειπαν και τα 3 πως αν δεν περασουν 15 μερες και κλεισει ο κυκλος και η αμμωνια πεσει (γιατι τωρα λενε οτι ειναι στα υψη) απαγορευται να βγαλω/βαλω νερο!

2) Το ψαρακι που ψοφισε μου ειπαν οτι ειναι φυσικο και το περιμεναν γιατι οταν τα βαζεις αμεσως λογω αμμωνιας παντα δηλητηριαζονται! Τους ειπα βεβαια και για τα κοκκινα βρανχια! Γιαυτο λενε οτι δινουν ετσι 2 ενδεικτικα ψαρακια για να δουν πως παει! Επισης μου ειπαν οτι και το pangasius που ειναι οκ δεν θα αντεξει ουτε αυτο! Παρολα αυτα και να μην μεινει το νερο να μην το αδειασω ολο και αρχισω απο την αρχη χωρις ψαρια μεσα κτλ αλλα να κρατησω το παρον νερο γιατι θα ειναι στρωμενο!

3) Το κουτακι με τα βακτηρια το κοκκινο δηλαδη που εχω να το ριχνω και πριν την 1η αλλαγη νερου? Αν και καθε ποσο? Γιατι η δοσολογια απο πισω λεει απλως 10ml για 100lt για 10μερες! Να αρχισω απο τωρα και για 10 μερες να ριχνω 1 καπακι που ειναι για τα λιτρα μου η δοσολογια??

4) Αυριο θα φερουν ενα φαρμακο το οποιο βοηθα στην διασπαση της αμμωνιας (πηρε εναν φιλο του στο τηλ αυτος την ωρα που πηγα και μιλουσαμε) να το παρω και να βαλω ή θα κανω χαζομαρα?

Αν μπορειτε να μου απαντησετε στα παραπανω ειναι σημαντικα για μενα! Ελπιζω σε λιγο καιρο να αποκτησω τις βασικες γνωσεις!

Υ.Γ Μου ειπαν και τα 3 μαγαζια να μην κατσω και μπλεξω με "μπολι" και tests! Απλως λενε να βαζω σωστα τις δοσολογιες καθε 1 μηνα αντιχλωριο-βακτηρια και μια αλλαγη νερου και θα ειμαι οκ 100%
Απάντηση με παράθεση
 
Page generated in 0,02260 seconds with 11 queries