Εμφάνιση ενός μόνο μηνύματος
  #8  
Παλιά 06-05-11, 16:28
Το avatar του χρήστη almost
almost Ο χρήστης almost δεν είναι συνδεδεμένος
Senior Member
 
Εγγραφή: 23-11-2009
Περιοχή: Ελλάδα
Μηνύματα: 892
Προεπιλογή

Παράθεση:
Αρχική Δημοσίευση από Geovai Εμφάνιση μηνυμάτων
Λοιπον.
φτιαχνω μια γιαλινη κατασκευη 2 λτρων (δεν σημαινει οτι θα το γεμισω με 2 λιτρα, απλα για να εχω και το κενο απο πανω για το πιτσιλισμα)
στον πατο εχω κανει μια τρυπα ισα-ισα για να περναει το σωληνακι της αεραντλιας. Οσο για το αν θα βαλω αεροπετρα δεν ξερω διοτι δεν το διαβασα αυτο οτι χρειαζεται. Πολοι δεν βαζουν για να κανει καλυτερη κυκλοφορια νερου με τις μεγαλες φουσκαλες. Καλύτερη κυκλοφορία νερού έχεις με μικρότερη φουσκάλα. 2 μικρές φουσκάλες αναδεύουν καλύτερα το νερό από 1 του ιδίου όγκου με τις 2. Αλλά, ναι, δε χρειάζεται να βάλεις αερόπετρα. Εγώ χρησιμοποιώ της aquamedic το breeder 1000 για καθημερινή παραγωγή αρτέμια και δεν έχει ή παίρνει αερόπετρα. Όπως και όλες οι καλές αρτεμιάστρες. Ο λόγος είναι ότι θες καλή ανάδευση του νερού μέχρι να σκάσει το αυγό. Μόλις σκάσει όμως, η νεοκολαφθήσα μπορεί να σκοτωθεί από την ψηλή φουσκάλα.
Και τελος επειδη το σπιτι μου δεν πιανει ιδιαιτερες μεγαλες θερμακροσιες, και η θερμοκρασια δωματιου ειναι μικρη, εκανα το δοχειο λιγο ευρυχωρο ωστε να μπει ενας μικρος θερμοστατης για να διατηρει σταθερη θερμοκρασια. Καλά έκανες. Ο λόγος που πήρα την αρτεμιάστρα είναι για να τη βάλω μέσα στο sump για να βγάζω συνεχώς. Έχε υπόψη σου ότι το φως είναι σημαντικό, ενεργοποιεί την διαδικασία της εκόλαψης.

Απο την αλλη πηρα το ετοιμο φακελακι επειδη το κανω πρωτη φορα και ισως με βοηθησει στην πρωτη μου προσπαθεια. Μολις τα καταφερω θα παρω μονο αυγα για να πετυχω και τις δοσολογιες οπως εχω διαβασει.
Σκέτα αυγά παίρνω: σε 1lt νερό 2 κοφτές κουταλιές του γλυκού αυγά και 4 κοφτές κουταλιές του γλυκού αλάτι.

Σε αυτό που πήρες, νομίζω ότι μπορείς να το αραιώσεις με τη παραπάνω δόσολογία αλατιού. Δηλαδή να βάλεις 2 κοφτές κουταλιές αλάτι. Τη σόδα που βάζουν μέσα δεν ξέρω γιατί τη βάζουν, δεν έχω πάρει ποτέ φακελλάκι να διαβάσω τι περιέχει. Μήπως είναι κάποιο είδος baking yeast? Αν ναι, είναι τροφή για αρτέμια.
__________________


Worlds most Gadget Aquarium..almost
Απάντηση με παράθεση
 
Page generated in 0,01557 seconds with 11 queries