Εμφάνιση ενός μόνο μηνύματος
  #30  
Παλιά 13-12-16, 07:54
Το avatar του χρήστη AGGELOSAR
AGGELOSAR Ο χρήστης AGGELOSAR δεν είναι συνδεδεμένος
Member
 
Εγγραφή: 23-03-2016
Περιοχή: Κηφισια
Μηνύματα: 166
Προεπιλογή

Παράθεση:
Αρχική Δημοσίευση από AGGELOSAR Εμφάνιση μηνυμάτων
Δεν αποκλείεται Κώστα, να είναι green spot, και να είναι η ίδια ακριβώς στα τζάμια και τις Ανούμπιες. Εχω δει το αντίστοιχο θέμα και τις φωτογραφίες με τις άλγες στο forum και μοιάζει πολύ με κάτι τέτοιο. Για αυτό έχω αφήσει το ένα από τα τζάμια του ενυδρείου χωρίς να το καθαρίσω. Ακριβώς για να την αφήσω τοπικά να αναπτυχθεί και να δω αν είναι το ίδιο με αυτό που παρουσιάζεται πάνω στις ανούμπιες. Πάντως ότι και νάναι, δείχνει εκλεκτός ''μεζές'' για τους οτόκυκλους, που σημειωταίον , είναι πολύ ''δύσκολοι γαστρονομικά''. Πρώτη φορά τους είδα κοπαδιασμένους να ανεβοκατεβαίνουν λαίμαργα πάνω κάτω στο συγκεκριμένο τζάμι σε εξάδα, ακόμη και οκτάδα, ενώ συνήθως χάνονται μεμονωμένοι στα πιο πυκνοφυτεμένα μέρη του ενυδρείου και προτιμούν τα φύλλα στις βαλισνέριες και τις ανούμπιες, και είναι πολύ δύσκολο να μετρήσεις πάνω από δύο ή τρεις ορατούς σε ολόκληρο το ενυδρείο. Από την άλλη διάβασα πως και ορισμένα είδη τροφοπενίας προκαλούν τέτοια στίγματα στα φύλλα των φυτών. Δυστυχώς η παντελής έλλειψη εμπειρίας, με δυσκολεύει να καταλάβω, περί τίνως ακριβώς πρόκειται. Θα ανεβάσω με τη πρώτη ευκαιρία φωτογραφίες. Αλλο ένα περίεργο φαινόμενο είναι ότι στο πίσω τζάμι, είτε δεν εμφανίζεται, ακόμη και τώρα, καθόλου άλγη, είτε απλώς δε φαίνεται ,καθώς έχω κολήσει από πίσω μαύρη αφίσα. Αλλη μία απορία μου, είναι αν έχω τη σωστή σύνθεση σε αριθμό και είδη αλγοφάγων οργανισμών. Μήπως θα μπορούσα να προσθέσω κάτι άλλο για να συμβάλει στην καταπολέμηση της άλγης; Ηδη (θεωρητικά), έχω 10 οτόκυκλους, 12 Αμανο γαρίδες, 17 red cherry, με τα μωρά τους, 7 ζέμπρα σαλιγγάρια και πολλλές δεκάδες fysa και άλλους λαθρεπιβάτες σαλιγγάρια που δεν έχω αναγνωρίσει με σιγουριά το είδος τους.


Στάλθηκε από το SM-A500FU μου χρησιμοποιώντας Tapatalk
Απάντηση με παράθεση
 
Page generated in 0,01570 seconds with 11 queries