Εμφάνιση ενός μόνο μηνύματος
  #26  
Παλιά 10-12-16, 23:37
Το avatar του χρήστη AGGELOSAR
AGGELOSAR Ο χρήστης AGGELOSAR δεν είναι συνδεδεμένος
Member
 
Εγγραφή: 23-03-2016
Περιοχή: Κηφισια
Μηνύματα: 166
Προεπιλογή

Αγαπητοί φίλοι,
Εδώ και δέκα περίπου ημέρες έχω το co2 ανοικτό σε 24ωρη βάση. Το έχω φτάσει σε 3.3 φυσαλίδες το δευτερόλεπτο και έχω ΡΗ 6.9 με τα φώτα αναμένα και 6.8 για κάποιο χρονικό διάστημα λίγο πριν ανάψουν. Πλέον ρίχνω 2.5 ml flourish nitrogen ημερησίως, και 3ml αμέσως μετά την αλλαγή νερού! Τα αποτελέσματα; Eξακολουθώ να έχω άλγη και μάλιστα προστέθηκαν και νέα είδη! Πάνω στις Ανούμπιες εμφανίστηκαν πράσινα στιγματάκια ( είναι άραγε πράγματι νέο είδος άλγης ή κάποιο νέο σύμπτωμα τροφοπενίας,εξ αιτίας της έλλειψης κάποιου άλλου χημικού συστατικού.
Στα τζάμια εμφανίστηκε μία νέα άλγη, που χρειάζεται καθάρισμα ανά τέσσερις ημέρες ενώ πριν, δεν είχα ανάγκη να καθαρίζω τα τζάμια. Βέβαια η νηματώδης άλγη φαίνεται κάπως πιο περιορισμένη υπό την έννοια, ότι πλέον δεν την αφαιρώ καθημερινά.
Το πιο κουφό!
Παρότι ρίχνω πάνω από την οκταπλάσια της συνιστώμενης δόσης flourish nitrogen, τα νιτρικά εξακολουθούν να παραμένουν 0! Η βλάστηση έχει βέβαια αυξηθεί κατακόρυφα, αλλά και πάλι από ότι φαίνεται, τα αργής ανάπτυξης φυτά υποφέρουν! Ειδικά οι ανούμπιες! Σήμερα γέμισα σχεδόν ένα κουβά με κλαδέματα από λιμνοφίλιες και βαλισνέριες. Παραδόξως, το σχεδόν αλύπητο κλάδεμα που τους έκανα τη περασμένη εβδομάδα, αντί να δώσει κάποια ανάσα στα πιο αδύναμα φυτά, έχω την εντύπωση ότι τα δυνάμωσε ακόμη περισσότερο! Δοκίμασα και να ξεριζώσω κάποια από τα στελέχη, αλλά τα παράτησα, καθώς τά άτιμα έχουν πολύ δυνατό ριζικό σύστημα και φοβήθηκα μην ανακατέψω άγρια το βυθό! Τα παραπάνω φυτά χωρίς υπερβολή, ψήλωσαν 20 με 25 cm μέσα σε μία εβδομάδα!
¨Όμως ξεμένω από ιδέες! Αρχισα να σκέπτομαι μήπως πρέπει να μειώσω τη ποσότητα της εβδομαδιαίας αλλαγής νερού κάτω από το 30%. Μου έχει μπει η ιδέα ότι δημιουργείται μία έξαρση άλγης αμέσως μετά την αλλαγή. Αλλωστε το νερό της βρύσης μετά το φίλτρο άνθρακα και την ανάδευση στο δοχείο αλλαγής έχει ΡΗ σχεδόν 8, ενώ το ενυδρείο 6.9! Μήπως αυτή η διαφορά είναι αιτία της άλγης, ή απλά οφείλεται στα φρέσκα ιχνοστοιχεία που φέρνει η αλλαγή νερού;
Η απλά, πρέπει να περιμένω καμία εβδομάδα ακόμα χωρίς να κάνω καμία άλλη αλλαγή, μήπως ο χρόνος που πέρασε δεν είναι αρκετός για να δω κάποιο αποτέλεσμα; Θα ήθελα και τη δική σας γνώμη.
Απάντηση με παράθεση
 
Page generated in 0,01578 seconds with 11 queries