Εμφάνιση ενός μόνο μηνύματος
  #23  
Παλιά 30-11-16, 11:32
Το avatar του χρήστη AGGELOSAR
AGGELOSAR Ο χρήστης AGGELOSAR δεν είναι συνδεδεμένος
Member
 
Εγγραφή: 23-03-2016
Περιοχή: Κηφισια
Μηνύματα: 166
Προεπιλογή

Kαλημέρα.
Σήμερα αξιώθηκα και έκανα επικαιροποιημένες μετρήσεις
Εχω ρΗ 7.2 ( οκτώ το πρωί) ΝΗ4 0, ΝΟ2 0 κατά ΑΡΙ .025 ρρm κατά jbl και νιτρικά 0 και κατά ΑΡΙ και κατά JBL. Hδη εδώ και 2 μέρες ρίχνω 2ml flourish nitrogen και θα το ανεβάσω κι άλλο γρηγορώτερα από ότι αναγράφει η συσκευασία. Δεν μπορώ να φοβηθώ και πολλά, με τα νιτρικά στο 0, πλέον της ακόμη περισσότερης άλγης. Νομίζω Κώστα πως έχω κάνει και άλλο λάθος που μου το επισήμανες εσύ. Η λιμνοφίλια και η βαλισνέρια γιγαντέα, ακριβώς λόγω της ταχύτερης απορόφησης των νιτρικών πολλαπλασιαζόταν πολύ γρήγορα και εγώ φύτευα τα κλαδέματά τους, με αποτέλεσμα να έχω δημιουργήσει πολύ μεγάλο ποσοστό φυτομάζας από αυτά τα φυτά στο ενυδρείο που ''καταπιέζει'' και υποσιτίζει τα πιο αργής απορόφησης και ανάπτυξης! Αρα η μόνη λύση που βλέπω μέχρι στιγμής, είναι να ρίξω περισσότερα νιτρικά και να κάνω ένα γεναίο κλαδεμα στα παραπάνω φυτά, χωρίς να ξαναφυτέψω τα κλαδέματά τους, μη τυχόν και βελτιώσω τη θέση των πιο αδυνάμων! Επιπλέον παρατηρώ και κάτι άλλο παράξενο! ΚΗ 6 και GK 10! Δεύτερη πτώση των δύο τιμών! Τι μπορεί να μειώνει τη σκληρότητα του νερού, όταν δε ρίχνω τίποτα περισσότερο από CO2 που υποτίθεται ότι ότι επιρεάζει μόνο τo ΚΗ, αν δε κάνω λάθος. Επιπλέον, έχω και θέμα με τη θερμοκρασία! Πάλι 23.1 σήμερα ενώ υποτίθεται ότι oι θερμαντήρες είναι ρυθμισμένοι στο 24! Με ένα ανεπαίσθητο κούνημα πήραν και οι δύο μπροστά, αλλά και αυτό, φαίνεται ένας πρόσθετος μπελάς αστάθειας, που ελπίζω ότι θα επιλύσω, μόλις έλθει ο controler που έχω αγοράσει από το ebay.
Απάντηση με παράθεση
 
Page generated in 0,01622 seconds with 11 queries