Εμφάνιση ενός μόνο μηνύματος
  #16  
Παλιά 03-04-17, 01:01
Το avatar του χρήστη Themis_aqua
Themis_aqua Ο χρήστης Themis_aqua δεν είναι συνδεδεμένος
Support Team
 
Εγγραφή: 15-01-2015
Περιοχή: Λαμια
Μηνύματα: 1.632
Προεπιλογή

Σας ευχαριστω πολυ ολους για τα καλα σας λογια!
Κι ας μην ξεχναμε πως αυτο το αρκετα καλο αποτελεσμα πιστευω,το χρωσταω κυριως στο GAP που μου δωσε την ευκαιρια κι εμαθα οτι εχω μαθει μεχρι τωρα,ειτε διαβαζοντας απ το πλουσιο προσφερομενο υλικο που υπαρχει,ειτε μεσω των μελων που ενδιαφερονται και δινουν πολυτιμες απαντησεις, στο χρονο που χει ο καθενας παντα,σε εναν αρχαριο!!

Κι αμα μενεις επαρχια και δεν υπαρχει αλλος παλιος χομπιστας να κατσεις να πιεις ενα καφε να σου πει πεντε συμβουλες,τοτε θελει ακομη πιο πολυ διαβασμα κι ειναι γενικα πιο δυσκολο..
Οπως και να χει,το φυτεμενο θελει πολυ διαβασμα και μπολικη υπομονη.

Αλλες δικες μου παρατηρησεις:
τα ραμιρεζι οντως βλεπουν απειλητικα τις γαριδες -και χωνονται παντου-κι εχω δει τον αρσενικο να χτυπαει στην ουρα καποιες μικρες..αυτο 2-3 φορες μονο..Στις μεγαλες δεν δινουν καμια σημασια,οπως κι οι καρδιναλιοι..Αν δουνε μια να πεταει,τοτε κατευθειαν πανε καταπανω αλλα μεχρι εκει..Οπως εγραψα κ στην αρχη,η αποικια τους μεγαλωνει πολυ γρηγορα..
Οι καρδιναλιοι πανεμορφα ψαρακια αλλα δε γουσταρουν το πολυ φως..Στο τελος της φωτοπεριοδου που ναι ανοιχτη μονο η μια λαμπα,εκεινη την ωρα κοπαδιαζουν πιο πολυ κι οργωνουν ολο το ενυδρειο δεξια-αριστερα.Εκεινη την ωρα τα χαζευω!!

Το aquascape στηθηκε πολυ προχειρα και με βαση την ριζα κυριως..Εκει στο κεντρο το χανω καπως, η difformis απλωνει πολυ ατσαλα και μαλλον θα βγει θα μπει καποιο αλλο..Τη δουλεια της την εκανε κ με το παραπανω
οπως και στην ακρη πισω δεξια το erectus δε τη πολυπαλευει,θελει πιο πολυ φως νομιζω, παει αργα,αλλα μου κρυβει το μπαστουνι..Ισως σταδιακα να το γεμισω με τη ροταλα που ναι διπλα-τη βλεπω ανεβαινει γρηγορα!!
Επισης δεν ειμαι κ πολυ ευχαριστημενος απ την παρβουλα..Αργει πολυ να γινει συμπαγης κ σε μερικα σημεια εχει κενα..το μοντε καρλο στο κεντρο μπηκε προσφατα κ το βλεπω πιο ορεξατο,αμα παει καλα θα το απλωσω σ ολο το μηκος μπροστα
καμια αλλη ιδεα κανεις;

Υποστρωμα:κι εγω δεν εixα διαβασει τα καλυτερα για το manado,αλλα κι επειδη οι γνωμες ειναι υποκειμενικες κ λογω κοστους το δοκιμασα και προσωπικα μ εχει βολεψει πολυ μεχρι στιγμης!!Δημητρη σε ειχα ρωτησει φιλε,οπως μου τα πες!!!
Μετακινεις φυτα ευκολα,αφου ειναι πολυ ελαφρυ,χωρις να γινεται ενας κακος χαμος στο ενυδρειο..
Σε καμια περιπτωση ομως δεν ισχυουν αυτα που γραφουν καποιοι,οτι δεν μπορουν να φυτεψουν κι οτι βρισκουν τα φυτα στην επιφανεια.. Προσωπικα δεν βλεπω κατι τετοιο..
Το manado δεν προσφερει κατι το ιδιαιτερο στην αρχη απο μονο του,αλλα δεσμευει θρεπτικα απ τη στηλη του νερου σταδιακα...Eτσι λενε..Εγω μ αυτο το σκεπτικο εβαλα ταμπλετες εξ αρχης κι ισως να βοηθησαν..
Μα ολα τα υποστρωματα δεν τελειωνουν καποια στιγμη;πολλοι βαζουν τυρφη με πηλο κτλ κι αυτο δεν εχει ημερομηνια ληξης;

Και προχωραμε δυνατα λεμε
__________________
Θέμης
Απάντηση με παράθεση
 
Page generated in 0,01747 seconds with 11 queries