Εμφάνιση ενός μόνο μηνύματος
  #16  
Παλιά 16-12-16, 19:53
fa.pa Ο χρήστης fa.pa δεν είναι συνδεδεμένος
Junior Member
 
Εγγραφή: 14-12-2016
Περιοχή: greece
Μηνύματα: 25
Προεπιλογή

Παράθεση:
Αρχική Δημοσίευση από panos_auk Εμφάνιση μηνυμάτων
Βασικα για αρχη μην αγχωνεσαι. Αν εχεις τη θεληση να ασχοληθεις με το χομπι ψαξε και διαβασε αυτα που σου ειπε ο kgf απο πανω. Το οποιοδηποτε χομπι το κανουμε για να περναμε καλα κι οχι για να τρελαινομαστε αλλα ειδικα στην περιπτωση που εμπλεκει και ζωντανα, πρεπει να το κανουμε και σωστα και υπευθυνα.
Αν τις αλλαγες σου τις κανεις σωστα με αποχλωριομενο νερο και σε θερμοκρασια περιπου οσο και του ενυδρειου σου, τοτε λογικα εχει στρωσει το φιλτρο σου αλλα σε καθε περιπτωση πρεπει να παρεις τεστ γλυκου νερου για NH3/NH4 (αμωνια), ΝΟ2 (νιτρώδη), ΝΟ3 (νιτρικα) και να μετρησεις για να εχουμε εικονα.
Σιγουρα το ενυδρειακι δεν κανει για χρυσοψαρο. Εγω στη θεση σου θα το εδινα ή πισω στο μαγαζι ή χαρισμα σε καποιον που μπορει να το συντηρησει σωστα.
Τα φιλτρα εχουν μεσα καποια υλικα οπως π.χ. σφουγγαρια ή αλλα (μακαρονι, μπαλακια κλπ). Αν το φιλτρο σου δεν ειναι στρωμενο, πρεπει να παρεις υλικα απο αλλο φιλτρο καποιου, που να ειναι στρωμενα (και οχι μονο υλικο, ισως και λιγη "βρωμια" απ'το φιλτρο που ειναι γεματη ωφελιμα βακτηρια). Τα βακτηρια που πουλανε σε μπουκαλακι ειναι αλλο πραγμα. Υπαρχουν αποψεις που λενε και οτι δουλευουν και οτι δεν δουλευουν αλλα η αληθεια πρεπει να ειναι καπου στη μεση οπως την περιεγραψε παραπανω ο kgf. Δεν ειναι κακο να ριχνεις βακτηρια αλλα κατα πασα πιθανοτητα αχρειαστο.
Με ενα κουτι 60L απο ικεα θα δωσεις εστω και προσωρινα πολυ καλυτερες συνθηκες στο ψαρι και αν επιλεξεις να το κρατησεις πας για ενα 60αρακι ενυδρειο. Μεταχειρισμενα υπαρχουν σε καλες τιμες (χθες επαιξε αγγελια για ενα με βαση στα 40€, στειλε μου π.μ. αν θες το τηλ να παρεις μηπως και δεν εχει πωληθει, αν και αμφιβαλλω).
Ολα θα πανε καλα, αν οχι ολοι, τουλαχιστον οι περισσοτεροι ξεκινησαμε κανοντας λαθη. Αλλα απο τη στιγμη που ψαχνεσαι και εισαι εδω, μπορεις να βρεις ολες τις πληροφοριες και τη βοηθεια για να αποφυγεις περαιτερω κακοτοπιες...
Καλη συνεχεια!

Υ.Γ. Θα με ενδιεφερε παντως κι εμενα να ακουσω καποια προταση ψαριου γι'αυτα τα λιτρα...Εχω μια περιπτωση φιλου που θελει να βαλει σε 30 λιτρα αν θυμαμαι καλα καποιο ψαρι αλλα τα μονα που μου ερχονται ειναι τα 1)white cloud mountain minnow που εχω ξαναδει και ακουσει για μικρα ενυδρεια αλλα στο προφιλ τους σε διαφορα site τα δινουν για ενυδρειο με διαστασεις τουλαχιστον 60x30 ενω σε ενα site εχω δει και για 20λιτρο ενυδρειο και 2)το κλασικο που ακουγεται για τοσο λιγα λιτρα...τον μονομαχο!Χωρις να ξερω βεβαια παραπανω πραγματα για τα συγκεκριμενα ψαρια...
Φυσικα παντα στην επιλογη πρεπει να λαβουμε υποψιν και παραμετρους νερου (ph, gh, kh), διακοσμηση, γενικοτερο στησιμο κλπ...
-------------------------
Ναι ειναι καλυτερα, δεν χρειαζεται ο ανθρακας.
Επισης στο ενυδρειο σου δεν υπαρχει οξυγονο μεσα στο νερο γι'αυτο το ψαρι παει στην επιφανεια προσπαθωντας να αναπνευσει. Πρεπει να προκαλεσεις με καποιο τροπο αναταραξη ή γυρωντας το φιλτρο προς την επιφανεια του νερου ή με αεραντλια.
-------------------------
Το πιο σημαντικο ειναι να πεταχτεις να παρεις τεστακια και να μετρησεις ετσι ωστε να ξερεις αν χρειαζεσαι μπολι κλπ.


Μόλις έκανα τα τεστακια ειναι ολα φυσιολογικά ευτυχώς!!!!!


Sent from my iPhone using Tapatalk
Απάντηση με παράθεση
 
Page generated in 0,01852 seconds with 11 queries