Εμφάνιση ενός μόνο μηνύματος
  #30  
Παλιά 26-01-14, 12:16
Το avatar του χρήστη kgf12345
kgf12345 Ο χρήστης kgf12345 δεν είναι συνδεδεμένος
Γηραιοί του GAB
 
Εγγραφή: 08-03-2011
Περιοχή: rio atabapo(μεσα)-alto rio ilioupoli
Μηνύματα: 7.894
Προεπιλογή

δεν καταλαβαινω το λογο που υπαρχει το "διλημμα" τι θα βαλεις στο 60λιτρο.
εχεις ενα 60λιτρο και ενα 20λιτρο.

το 20λιτρο το βαζεις στη ντουλαπα για ωρα αναγκης,η κανεις κατι με αυτο χωρις ζωντανα, η εστω,με σαλιγκαρια λαθρεπιβατες και Helena.

(κατι τετοιο σκοπευω να κανω εγω συντομα,οποτε αναμεινατε...)

εκτος απτα δυο ενυδρειακια,εχεις ηδη και το ψαρι.

επομενως,αφου το ψαρι υπαρχει ηδη και σε ενδιαφερει το πως θα ζησει,δεν υπαρχει και διλημμα.
το βαζεις στο 60λιτρο να περναει καλα,το στηνεις οπως πρεπει για μονομαχο και βαζεις και 2-3 θηλυκιες.

αν το στησεις οπως πρεπει το ενυδρειο,δεν θα καταλαβεις τη διαφορα απτο 20λιτρο που τον εχεις τωρα.

δεν θα την καταλαβεις,οσον αφορα την ιδεα που εχεις οτι το να βαλεις σε 60λιτρο 1-2-3 ψαρια ειναι χαμενος χωρος.
γιατι σε ολα τα υπολοιπα,θα δεις μεγαλες διαφορες.

τα ψαρια θα σε ανταμειψουνε με συμπεριφορες που δεν εχεις δει ποτε και θα υπαρχει κινηση και ενδιαφερον στο ενυδρειο.

με αυτη τη λογικη, δεν θα επρεπε να εχω στησει κιεγω τη λιμνη που εκανα το καλοκαιρι γιατι θαμουνα κοροιδο.

σε πληροφορω πως οχι μονο κοροιδο δεν ημουνα,αλλα ειδα και εμαθα πραγματα για τους μονομαχους,που δεν τα ειχα διαβασει ποτε πουθενα!

αν το κανεις ετσι,θα δεις οτι δεν θα το μετανιωσεις.

σε αλλη περιπτωση,απλα θα βαλεις ψαρια σε μια γυαλα να τα βλεπεις.

και αυτο,γιατι εχεις ηδη το ψαρι. η θα το ζησεις οπως πρεπει,η δωστο και βαλε κατι αλλο στο 60λιτρο.
απλο ειναι.δεν μπορουμε να τα εχουμε ολα.

εχε λιγη φαντασια και ψαξτο λιγο στα θεματα με τους μονομαχους,θα δεις οτι και με ενα ψαρι μπορεις να κανεις θαυματα.
αυτο μας εχει φαει.οι περισσοτεροι αρχαριοι στο χομπι,κολλανε στο πως "φαινεται" το ενυδρειο,αλλα δεν βαζουν το μυαλο και τη φαντασια τους να δουλεψει.ουτε καν για να το ψαξουνε λιγο.

γιατι πρεπει να ειναι "κοινωνικο" με πολλα ειδη το ενυδρειο?
αν στηθει σωστα για μονομαχους,μια χαρα κοινωνικο θα ειναι.
θα υπαρχει μια κοινωνια μονομαχων μεσα,με τους δικους της κανονες.

η κρατας μονομαχο η δεν κρατας.
δηλαδη η σου αρεσει το ψαρι, η δεν σου αρεσει.
αν δεν θες να εχεις μονομαχο,τον δινεις και βαζεις κατι αλλο που σου αρεσει.
δεν ειναι σωστη η λογικη να βαζεις ειδη που δεν ταιριαζουνε μεταξυ τους μονο και μονο για να μην παει χαμενος ο χωρος...

αν και παει μακρια η κουβεντα και ειναι και λιγο Offtopic,κακως κατα τη γνωμη μου εχει επικρατησει ο ορος "κοινωνικο" στα ενυδρεια.(αν περναγε απτο χερι μου,θα τον καταργουσα)
περιγραφει κυριως αυτο που βλεπουμε απτη δικια μας τη μερια (του ανθρωπου)
και αφηνει πολλα περιθωρια για λαθη οταν δεν υπαρχει εμπειρια η/και ορεξη, στο να ψαξει καποιος λιγο περισσοτερο τις αναγκες των ψαριων του.
Απάντηση με παράθεση
 
Page generated in 0,01844 seconds with 11 queries